Çin'de fikri mülkiyet haklarını koruma çalışmaları ilerletiliyor

Çin'de fikri mülkiyet haklarını koruma çalışmaları ilerletiliyor

Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi tarafından açıklanan verilere göre, Çin 2019'da 453 bin icat patenti ile 1 milyon 582 bin faydalı model patenti ve 557 bin tasarım patentini onayladı.

Ülkede 10 bin kişi başına 13,3 icat patenti düştü. Toplam tescilli ticari marka sayısı ise 25 milyonu aştı ve her 4,9 piyasa kuruluşu ortalama bir tescilli ticari markaya sahip oldu.

Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi Başkanı Shen Changyu, geçen yıl Çin'de fikri mülkiyetin niteliği ve verimliliğinin sürekli arttığına dikkat çekti. Shen, "Yılın ilk 11 ayında fikri mülkiyet ücretinin ithalat ve ihracat miktarı 37 milyar 190 dolara çıktı. İhracat miktarı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,2 artarak, 6,01 milyar doları buldu." bilgisini verdi.

Shen, fikri mülkiyetin bir ekonomik değere dönüştürülmesinin ve fikri mülkiyetin ekonominin büyümesiyle derinlemesine entegre edilmesinin 2020'nin esas çalışmalarından biri olduğunu kaydetti.

Shen'in verdiği bilgilere göre, patentler ve ticari markalar ile ilgili ücretler 7,93 milyar yuan azaltıldı. Bunun dışında Çin'in inovasyon gücü de küresel çapta ileri bir düzeyde yer alıyor. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nün yayımladığı 2019 Küresel İnovasyon Endeksi sıralamasında Çin, 14. sıraya yükseldi.

Fikri mülkiyet haklarını koruma alanındaki uluslararası işbirliğinde de büyük ilerlemeler kaydedildiğine işaret eden Shen Changyu, "Özellikle Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerle fikri mülkiyet haklarını koruma işbirliğinde somut sonuçlar elde ettik. Çin ile AB arasında coğrafi işaret işbirliği anlaşmasına dair müzakere ilerletiliyor. Yurt dışında fikri mülkiyet anlaşmazlığını çözmek için bir merkez kuruldu. Patent İş Birliği Anlaşması (PCT) kapsamında yapılan başvuru, önceki yıla göre yüzde 10,4 artarak 61 bine çıktı." diye konuştu.

Önümüzdeki yılın planından da söz eden Shen, fikri mülkiyet haklarını koruma alanındaki uluslararası işbirliğini güçlendirmeye, Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerle patent bilgileri ile yeni bitki türü incelemelerinin sonuçlarını paylaşmaya, gelişen ülkelere yönelik fikiri mülkiyet eğitimlerini düzenlemeye ve fikri mülkiyet yönetimi seviyesini ortaklaşa yükseltmeye devam edeceklerini vurguladı.