“Çin'de fikri mülkiyet alanında büyük başarı sağlanmakta”

“Çin'de fikri mülkiyet alanında büyük başarı sağlanmakta”

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin'de fikri mülkiyet haklarının korunması alanında gösterilen büyük çabalar neticesinde önemli başarılara imza atıldığı belirtildi.

İngiliz Financial Times gazetesinde geçtiğimiz günlerde yer verilen bir haberde, Çin'in fikri mülkiyet haklarının korunması için çaba harcadığı ve inovasyon alanında iyi bir performans gösterdiği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün başkent Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında, Çin'in telif ve patent hakkı başvuruları sayısı açısından dünyada ilk sırada bulunduğunu hatırlattı. Sözcü, Çin'in ileri teknolojili sektörlerdeki Ar-Ge yatırımı bakımından dünya ikincisi, sahip olduğu telif ve patent haklarının sayısı bakımından ise dünya üçüncüsü olduğunu kaydetti.

Geng, Çin'de 2019 yılında fikri mülkiyet haklarının korunması için Marka Kanunu'nda yapılan değişiklikler ve fikri mülkiyet haklarının korunmasıyla ilgili çıkarılan yönetmelik gibi bazı önlemlere başvurulduğunu söyledi.

Fikri mülkiyet haklarıyla ilgili başlıca uluslararası sözleşmelerin tamamına taraf olduklarını vurgulayan Geng, Endüstriyel Tasarımların Uluslararası Tesciline İlişkin Lahey Anlaşması'na taraf olmak için de hazırlık yaptıklarını sözlerine ekledi.

Çin, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından yayımlanan "2019 Küresel İnovasyon Endeksi" raporunda dünya genelinde 14'üncü sırada yer aldı. Dünya Bankası tarafından 2017 yılında yayımlanan "İş Yapma Kolaylığı" raporunda 78'inci sırada bulunan Çin, geçen yılki raporda ise 31'inci sıraya yükseldi.