Çin'de ekonomik istikrar ve büyüme için yoğun çabalar

Çin'de ekonomik istikrar ve büyüme için yoğun çabalar

Çin'de bir yandan salgını kontrol etme çalışmaları devam ederken, bir yandan da işletmelerin yeniden üretime başlaması düzenli olarak ilerletiliyor; ekonomik istikrar ve büyüme sağlanması için büyük çaba sarf ediliyor.

Liaoning eyaletinde Chaoyang-Linghai demir yolu üzerinde yer alan ve zorlu inşaat koşulları bulunan 105 kilometre uzunluğundaki Jiangjiagou Tüneli dün başarıyla açıldı. Projenin yüzde 70'inden fazlası köprü ve tünelden oluşan bu hızlı tren demir yolunun inşasının, önümüzdeki yılın haziran ayının sonunda tamamlanması öngörülüyor.

China Railway Engineering Group Limited Shanghai Civil Engineering isimli şirketten Proje Sorumlusu Başmühendis Cheng Jiedong, proje boyunca 12 inşaat noktasında yeniden iş başı yapıldığını, bu 12 noktada salgının denetiminin yoğunlaştığını açıkladı.

Aynı gün Wuhan Dahualing Demir Yolu Lojistik Merkezi'nden SAIC General Motors Corporation Limited Wuhan isimli şirket tarafından üretilen 216 otomobil de trenle yurt dışına gönderildi. 18 gün sonra Özbekistan'a ulaşması planlanan bu otomobiller, şirketin 11 Mart'ta yeniden iş başı yapma izni almasından sonra üretildi. Bu süreçte 200'den fazla tedarikçi aynı anda üretime başladı. SAIC General Motors Corporation Limited Wuhan Genel Müdürü Da Shenshen, "Şirketimiz, tedarikçilerin salgını kontrol etme çalışmalarına destek veriyor. Çalışanların ulaşım ve işbaşı konularında yaşadığı diğer sorunları çözmeye çalışıyor. Şu an şirketimizin üretim kapasitesi normal seviyeye ulaştı." diye konuştu.

Bunun dışında biyotıp, tarımsal bilim ve teknoloji gibi birçok alanı kapsayan 31 çok uluslu şirketin bölge veya Ar-Ge merkezleri dün Shanghai'da kuruldu. Tianjin Belediyesi, 12 ülke ve yurt içindeki 15 eyalet ve şehirle "bulut sözleşme" imzaladı. Bu sözleşmeler, 90 milyar 400 milyon yuan tutarındaki 116 yatırım projesiyle ilgili.

Beijing'deki Xicheng semti yönetimi de aynı gün ekonomiyi canlandırmayı amaçlayan 23 önlem açıkladı. Açıklamada, tüketimi arttırmak, vatandaşların yaşamına yarar sağlamak ve şirketlere yardım etmek için 5 milyar yuandan fazla bütçe ayrıldığı bildirildi.

Çin'in güneyinde bulunan Guangdong eyaletinin Dongguan kenti de işletmelerin yeniden üretimi başlatması için destek paketleri açıkladı. Pakette, vergiler ile işlem ücretlerin azaltılması veya muafiyeti gibi önlemler mevcut.

Bununla birlikte, şu an bahar ekimi için kritik bir dönem. Çin'de, tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 70'i küçük çiftçiler tarafından ekiliyor. Merkezi hükümet, 29 eyalet ve kent için küçük çiftçilerin bahar ekiminin sorunsuz sürmesini sağlamak amacıyla 4,5 milyar yuanlık bütçe ayırarak, küçük çiftçilerin profesyonel hizmet kuruluşlarının yardımıyla bahar hasadının verimliliğini arttırmasına yardım ediyor.

Son araştırmalara göre, ülke genelinde ekili toprakların yüzde 12'sinden fazlasında bahar ekimi yapıldı. İlerleyen dönemde kötü hava koşulları ortaya çıkmadığı sürece yazlık tahıllardan tekrar hasat edilmesi bekleniyor.