Çin'de dış politikanın başındaki isim Wang Yi basının karşısında

Çin'de dış politikanın başındaki isim Wang Yi basının karşısında

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi devam eden yıllık toplantılar sırasında bir basın toplantısı düzenleyerek Çin dış politikası hakkında bilgi verdi.

Başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısı öncesinde Wang Yi, dünya genelindeki sağlık çalışanlarına saygısını sundu ve pandemi nedeniyle hayatını kaybedenler için başsağlığı dilediğinde bulundu.

Wang Yi "Virüs insanlığı yenemez, sonunda biz galip geleceğiz ve karanlık günler geçecek." dedi.

Basın toplantısında salgına geniş yer veren Wang Yi "Covid-19'dan öğrenilebilecek en önemli şey, farklı ülkelerde yaşayan insanların yaşam ve sağlıklarının hiçbir zaman bu kadar yakından bağlantılı olmadığıdır." diye konuştu.

Wang Yi, virüsün kaynağının karmaşık bir bilimsel sorun olduğuna ve bilim insanları ve tıp uzmanları tarafından araştırılması gerektiğine işaret ederek, ancak bazı Amerikalı politikacıların bu konuyu siyasallaştırarak Çin'i damgalamaya çalıştığını ifade etti.

Wang, Çin'in salgın sırasındaki yardımlarıyla hiçbir zaman jeopolitik ekonomik çıkarlar peşinde koşmadığını söyledi.

Wang, yaklaşık 150 ülke ve 4 uluslararası kuruluşa yardım sağladıkları, 170'den fazla ülkeyle hastalık tedavisi ve kontrol deneyimi paylaşmak için video konferanslar düzenledikleri ve 24 ülkeye tıbbi uzman ekipleri gönderdikleri bilgisini paylaştı.

ÇİN-ABD İLİŞKİLERİ

Wang Yi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile ilişkilere dair değerlendirmelerde bulundu.

"Covid-19 salgını, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri'nin ortak düşmanıdır." diyen Wang Yi, Çin tarafından ABD'ye 12 milyardan fazla maske ihraç edildiğini, bunun her Amerikalı için 40 maske anlamına geldiğini söyledi.

Wang, ABD'de Çin'e saldırma konusunda vakit kaybetmeyen "siyasi virüs" konusunda da uyardı ve iki ülkenin iş birliğinden kazanırken, çatışmadan kaybedeceklerini ifade etti.

ABD'yi değiştirme veya yerine geçme niyetinde olmadıklarını, ancak ABD'nin de Çin'i değiştiremeyeceğini kaydeden Wang Yi, farklı sosyal sistemleri ve farklı kültürel geçmişleri olan ülkelerin bu dünyada barış içinde bir araya gelmesi için bir yol bulunması gerektiğinin altını çizdi.

ÇİN-RUSYA İLİŞKİLERİ

Wang, Çin ve Rusya'nın salgınla ortaklaşa mücadele etmesinin Covid-19 krizini ikili ilişkilerdeki bir fırsata dönüştürdüğünü söyledi.

Çin ve Rusya'nın ABD'nin baskısına karşılık vermek için güçlerini birleştirip birleştirmeyecekleri sorusuna yanıt olarak Wang, iki ülkenin belirli ülkelerden gelen iftira ve saldırılara karşı birbirlerini desteklediğini ve savunduğunu söyledi.

HONG KONG

Wang Yi, Hong Kong'un Çin'in iç işleri olduğunu ve dış müdahaleye müsamaha edilmeyeceğini vurguladı.

Son günlerde dünya medyasının dikkatini çeken ulusal güvenlik taslağı hakkında konuşan Wang, kararın ulusal güvenliği ciddi şekilde tehlikeye sokan dar bir eylem kategorisini hedeflediğini ifade etti.

Wang, "Hong Kong'daki yüksek derecede özerkliği etkilemez. Hong Kong sakinlerinin sahip olduğu hak ve özgürlükleri etkilemez. Ve Hong Kong'daki yabancı yatırımcıların meşru haklarını ve çıkarlarını etkilemez."

DSÖ'YE DESTEK

Wang, DSÖ'nün küresel sağlık konularındaki uluslararası rolünü vurgulayarak, DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus'un iyi bir iş çıkardığını söyledi.

Wang "Tüm ülkelerin insanlığın ortak geleceği olan bir topluluk olduğunu fark edeceğini umuyoruz. Tüm ulusların bir araya gelip daha iyi bir dünya inşa etmesini istiyoruz." dedi.

Wang, DSÖ'ye çamur atanların sadece kendilerini lekelemekte olduklarını belirtti.

COC MÜZAKERELERİ DIŞ MÜDAHALEDEN ETKİLENMEZ

Güney Çin Denizi'ndeki duruma değinen Wang, Güney Çin Denizi Davranış Kurallarıyla (COC) ilgili müzakerelerin düzenli şekilde gerçekleştirildiğini ve belge metninin incelemenin ikinci aşamasına girdiğini belirtti.

Wang, Çin ve ASEAN ülkelerinin bir an önce anlaşmaya varma konusunda fikir birliği bulunduğunu ve müzakerelerin dış müdahaleden etkilenmeyeceğini vurguladı.

Wang, Çin ve ASEAN ülkelerinin ortak çabaları sayesinde Güney Çin Denizi'ndeki durumun giderek iyileştiğini ve salgından dolayı askıya alınan COC müzakerelerinin bir an önce yeniden başlatılacağını açıkladı.

TAİWAN

Taiwan (Tayvan) bölgesiyle ilgili sorulara yanıt veren Wang, Taiwan Boğazı'nın iki tarafının yeniden birleşmesinin tarihi bir eğilim olduğunu vurguladı. "Hiçbir birey ya da güç bunun olmasını engelleyemez" dedi.

Wang ayrıca ABD tarafını Taiwan sorununun hassasiyetini tam olarak anlamaya çağırdı.

Wang, "ABD tarafına illüzyonlarını ve siyasi hesaplarını bırakmasını tavsiye ediyoruz. ABD'nin Çin'in kırmızı çizgisine meydan okuma girişiminde bulunmamasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

DİĞER BAŞLIKLAR

Mevcut Çin-Avrupa Birliği ilişkileri hakkında bir soruyu cevaplayan Wang, "Çin ve AB'nin birbirlerinin sistemik rakipleri değil", "kapsamlı stratejik ortakları" olması gerektiğini söyledi.

Wang, Çin ile AB arasındaki diplomatik gündemin pandemiden kesinlikle etkilendiğini, ancak her iki tarafın "22. Çin-AB liderlik konferansına hazırlık için yakın temas halinde kalacağını" ekledi.

Çin'in Afrika'yla ilişkisinden bahseden Wang, Çin'in Afrika'nın borç yükünü hafifletmek için diğer G20 üyeleriyle birlikte çalıştığını ve Afrika ülkelerinin Covid-19'a karşı savaşmaları için daha fazla ikili destek sağlayacaklarını söyledi.

Wang Kore Yarımadası'ndaki nükleer meseleye ilişkin olarak, çözüm için genel taslağın açık olduğunu ve sorunun çözülmesi için nadir fırsatların bir daha kaçırılmaması gerektiğini belirtti.

2020 yılında Çin'in başlıca diplomasi çalışmalarından bahseden Wang, ülkenin küresel sanayi zincirlerinin istikrarını korumak, ticaretin serbestleştirilmesini teşvik etmek ve dünya ekonomisi üzerindeki aşağı yönlü baskıya karşı koymak için çaba göstereceğini söyledi.