“Çin'de çok mutlu ve rahatım”

“Çin'de çok mutlu ve rahatım”

Pandemi sırasında Çin'de yaşayan İngiliz öğretmen, ülkede kalmaktan pişmanlık duymadığını söylüyor. 27 yaşındaki Scott Windass, yaklaşık üç yıldır Kuzey Çin'in Daqing şehrinde İngilizce öğretiyor. Scott, yürürlükte olan tedbirler sayesinde Çin'de kendini çok güvende hissettiğini, yaklaşık bir buçuk ay boyunca çoğunlukla meyve, yumurta ile su tükettiğini ve şubat ayında başlayan karantina sırasında Çinli arkadaşlarına güvendiğini anlattı.

Kimi esnafın kendisini Amerikalı zannettiğini ve hoşlanmadığını belirten Scott Windass, şubat ayında Çin'de insanların koronavirüs yakalama riski altında olup olmadıklarını kontrol etmelerine izin veren bir izleme uygulaması başlatıldığı bilgisini paylaştı.

Sağlıklı olmasına rağmen insanların her zaman mesafeyi koruduğuna ve çok bilinçli olduklarına vurgu yapan Scott'ın babası Dave Windass ise "Sanırım Çin'de insanların bu şekilde tepki vermesi çok doğal çünkü insanların hayatlarını kaybetmesi kaygı düzeylerini artırıyor." dedi.

"ÇİN'DE ÇOK MUTLU VE RAHATIM"

Heilongjiang eyaletindeki bir apartmanda tek başına yaşayan öğretmen, karantina sırasında kendini yalnız hissettiğini ancak sürecin beklediği kadar uzun sürmediğini ve çok sayıda kitap okuyarak kendisini meşgul etmeye çalıştığını dile getirerek, bu süreçte aile ve arkadaşlarla bağlantıda kalmanın en iyi yol olduğunu ifade etti.

Başlangıçta eve dönmeyi düşündüğünü fakat "her tedbirin ardından" durumun "daha iyi hale geldiği"ne dikkat çeken Windass, "Ayrıca, eve geri dönecek olsaydım, ne zaman işe başlayacağım diye bir soru olurdu. Şu anda kendimi rahat ve mutlu hissediyorum. İşimi seviyorum. Burada çok iyi arkadaşlarım var ve hoşuma gidiyor. Çok rahat." diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: BBC