Çin'de arz ve talepteki artış sürüyor

Çin'de arz ve talepteki artış sürüyor

Çin'in imalat sektöründe Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) haziran ayında yüzde 50,9 olarak gerçekleştiği ve mayıs ayına göre 0,3 puan arttığı açıklandı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu Hizmet Sektörü Araştırma Merkezi ile Çin Lojistik ve Satın Alma Federasyonu (CFLP) tarafından açıklanan verilere göre, imalât sektöründe Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) haziran ayında yüzde 50,9 olarak gerçekleşti ve mayıs ayına göre 0,3 puan arttı.

İşletmelerin ölçeklerine göre, büyük ve orta büyüklükteki işletmelerin Satın Alma Yöneticileri Endeksleri mayıs ayına göre ayrı ayrı 0,5 ve 1,4 puan artarak, yüzde 52,1 ve yüzde 50,2 olarak kayda geçti. Küçük işletmelerin Satın Alma Yöneticileri Endeksi ise mayıs ayına göre 1,9 puan düşerek, yüzde 48,9 olarak gerçekleşti.

Veriler arz ve talebin artmaya devam ettiğini gösterdi. Bu bağlamda Üretim Endeksi haziran'da, mayıs ayına göre 0,7 puan yükselerek yüzde 53,9 ve Yeni Sipariş Endeksi de 0,5 puan artarak yüzde 51,4 oldu. Bununla beraber, imalât sektöründe ithalat ve ihracat endekslerinde de artışlar yaşandı. Buna göre, İhracat Sipariş Endeksi mayıs ayına göre 7,3 puan artarak yüzde 42,6 ve İthalat Sipariş Endeksi de mayıs ayına kıyasla 1,7 puan yükselerek yüzde 47 olarak belirlendi.

Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nde 50'nin altındaki değerler sanayide yavaşlamanın işareti olarak kabul ediliyor.