“Çin'de alınan tedbirler Covid-19'un yayılmasını çok yavaşlattı”

“Çin'de alınan tedbirler Covid-19'un yayılmasını çok yavaşlattı”

Çin'de alınan karantina, konut sitelerine girişleri sınırlandırma, izolasyon ve toplu etkinliklerin iptali gibi tedbirlerin, Covid-19'un yayılmasını etkili şekilde yavaşlattığı bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bulunan Yale Üniversitesi ve Çin'in Ji'nan Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından ortaklaşa yapılan araştırma sonrası hazırlanan tez dün, Journal of Population Economics dergisinde yayımlandı.

Tezde, Çin'in ocak ayı sonunda aldığı Wuhan kentinde karantina, konut sitelerine girişleri sınırlandırma, izolasyon ve toplu etkinliklerin iptali gibi tedbirlerin Covid-19'un yayılmasını büyük ölçüde yavaşlattığına ve Çin'de virüsün yayılmasının şubat ortasında etkili şekilde kontrol altına alındığına işaret edildi.

Tezde, Çin'de kamu sağlığı krizine karşı uygulanan devlet ve eyalet düzeylerindeki tedbirler sayesinde, 20 Şubat itibarıyla Hubei dışında 1 milyon 400 bin kişinin enfekte olmasının ve 56 bin kişinin salgından dolayı yaşamını yitirmesinin engellendiği kaydedildi.

Araştırma katılımcılarından Yale Üniversitesi'nden yardımcı doçent doktor Chen Xi, Xinhua Haber Ajansı'na verdiği röportajda, söz konusu araştırmanın uluslararası toplumun Çin'de Covid-19'a karşı alınan tedbirlerin sonuçlarını daha iyi şekilde öğrenmesine yardımcı olacağı gibi, gelecekte benzer bir salgının önlenmesi çalışmalarına da deneyim sağlayacağını söyledi.