Çin: Yeni yılda uluslararası toplumla iş birliğini güçlendirmeye hazırız

Çin: Yeni yılda uluslararası toplumla iş birliğini güçlendirmeye hazırız

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in yeni yılda uluslararası toplumla iş birliğini güçlendirerek, insanlık için kader ortaklığı inşasını ilerletmeye hazır olduğunu belirtti.

Geng Shuang, olağan basın toplantısında, Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin kısa süre önce verdiği bir demeçte, yıllık diplomatik çalışmaları gözden geçirerek, yeni yılın önemli çalışmalarını açıkladığını hatırlattı.

Geng, Çin'in yeni yılda uluslararası toplumla iş birliğini güçlendirerek, insanlık için kader ortaklığı inşasını ortaklaşa ilerletmeye hazır olduğunu vurguladı.

Bu yıl Çin'in diplomatik çalışmalarında bir dizi önemli ilerleme kaydedildiğine işaret eden Geng, "Çok taraflılığı ve uluslararası adaleti kesinlikle koruyoruz. Tek taraflılığa, zorbalığa ve güç diplomasisine karşı güçlü bir ses çıkarıyoruz. Büyük ülkelerle ilişkileri istikrarlı olarak sürdürürken, komşu ve gelişen ülkelerle de karşılıklı yarara dayalı iş birliğini ilerletiyoruz. Önemli uluslararası ve bölgesel sorunların çözülmesine, küresel yönetişim sürecinin ilerletilmesine, uluslararası durumun genel istikrarının korunmasına katkı yapıyoruz. Bunun dışında dışa açılmayı genişleten yeni tedbirler açıklayarak, serbest ticaretin korunmasına ve dışa açık bir dünya ekonomisi oluşturulmasına da yeni katkılarda bulunuyoruz. Dış güçlerin müdahalesine karşı ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını kararlılıkla muhafaza ediyoruz." dedi.

Gelecek yıl Çin'de yoksulluğun ortadan kaldırılmasının, orta halli refah toplumunun kapsamlı olarak inşa edilmesinin ve birinci yüz yıllık hedefe ulaşılmasının beklendiğini anımsatan Geng Shuang, Wang Yi'nin önümüzdeki yılın diplomatik çalışmalarında hayata geçirilmesi hedeflenen önemli görevleri özetlediğini ve somut tedbirler ortaya koyduğunu söyledi.

Geng, "Bakan Wang Yi, altı görev ortaya koydu. Bu görevler, ulusal kalkınmaya hizmet sağlanması, ulusal çıkarların korunması, ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesi, çok taraflılığın savunulması, uluslararası iş birliğinin genişletilmesi ve diplomatik sistem ile yetkinliğin modernizasyonun geliştirilmesidir." diye konuştu.