Çin, yeni bir dünya için uyum sürecini geliştiriyor

Çin, yeni bir dünya için uyum sürecini geliştiriyor

Hong Kong Üniversitesi Asya Küresel Enstitüsünden Andrew Sheng ve Hong Kong Uluslararası Finans Kurumu Başkanı Xiao Geng, Çin Halk Cumhuriyeti'nin gelişim sürecinde nasıl bir yol izlemesi gerektiğini ve hangi sorunlar ile karşılaşabileceğini China Daily gazetesi için değerlendirdi. Sizler için alıntılıyoruz:

Çin Halk Cumhuriyeti 1 Ekim'de kuruluşunun 70'inci yıl dönümü vesilesi ile Çin Komünist Partisi (ÇKP) önderliğinde gerçekleşen ilerlemeleri sergilemek için büyük bir geçit töreni düzenlenmişti. 70 yılda yaşanan zorlukları azim ve kararlılık ile aşan Çin, gelecekteki zorluklara da daima hazır olduğunu dünyaya gösterdi.

Çin'in başarıları inkâr edilemez. Son 40 yılda, 800 milyondan fazla insanın yoksulluktan kurtulmasını sağlayan, büyük bir ekonomi oluşturuldu. Alt yapıya, bilime ve teknolojiye yapılan yatırım arttıkça, eğitim ve sağlık hizmetleri büyüdü. Buna bağlı olarak yaşam standartları büyük ölçüde arttı.

2019 yılının üçüncü çeyreğinde, Çin yüzde 6'lık bir büyüme kaydetti. Bu oranın artması için beklentiler sınırlı, çünkü dünya senkronize bir yavaşlama ile karşı karşıya. Uluslararası Para Fonu (IMF) 2019 küresel büyüme tahminini, 2008 küresel mali krizinden bu yana en düşük oran olan yüzde 3'e indirdi.

ÇİN BÜYÜK DEĞİŞİMLERLE UĞRAŞMAK ZORUNDA

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), çok kutuplu bir dünyayı reddediyor. ABD'nin Çin'e karşı ticaret savaşı başlatması ABD yönetiminin Çin'i potansiyel değil stratejik bir rakip olarak gördüğüne dair hiçbir şüphe bırakmadı. ABD'de bazı kesimler, Çin'in siyasi sistemi, ekonomisi ve dış politikasında temel değişiklikler yapmadıkça, dünyadan soyutlanmasını istiyor.

Çin, ABD korumacılığının tek kurbanı değil. ABD yönetimi Hindistan, Avrupa Birliği ve diğer büyük ekonomileri de hedef aldı. Bu nedenle, ABD'nin doğrudan düşmanlığının ötesinde Çin'in yükselişini engelleyecek öngörülemeyen jeopolitik ve ekonomik değişimlerle mücadeleye hazır olmalıdır.

Çinli liderler, uluslararası ticaret ve iş birliğinin yararlarını vurgulayarak bazı şeyleri düzeltmeye çalışıyorlar. Ayrıca, yapısal reform ve dışa açılıma devam etme konusundaki taahhütlerini devam ettiriyorlar.

DAHA FAZLA İLERLEME İSTEĞİ

McKinsey Global Institute'un son raporunda da belirtildiği gibi, Çin ilerleme için geniş alana mevcut. Çin küresel ticaretin yüzde 11'ini oluşturuyor ancak daha gelişmiş hizmet sektörü ile büyüme modeli yaratabilme kapasitesine de sahip.

SOSYAL, POLİTİK İSTİKRARIN SÜRDÜRÜLMESİNE VURGU

Bu süreç boyunca Çin, uzun vadeli ekonomik kalkınma için ön koşul olan sosyal ve politik istikrarı koruma çabalarına devam edecektir. Çin için, daha fazla şeffaflığın sağlanması istikrarsızlık veya yolsuzluk gibi sorunların ortaya çıkmasını engelliyor.

ABD liderliğindeki tek kutuplu küresel düzen, hızlı bir şekilde dağılıyor. ABD'nin hegemonik tutumları dünyada büyük rahatsızlıklar uyandırdı. Çin çok kutuplu bir dünyada ortak geleceğe sahip müreffeh toplumların oluşması için çabalarını artırıyor. Toplumlar ABD'nin baskısından kurtulmak için çok kutuplu bir dünya düzeni istiyor.