“Çin yabancı ülkelerin tıbbi malzeme alımlarına kolaylık sağlayacak”

“Çin yabancı ülkelerin tıbbi malzeme alımlarına kolaylık sağlayacak”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang günlük basın toplantısında, yabancı ülkelerin Çin'den tıbbi malzeme alımlarına ilişkin bir soruyu yanıtladı.

Sözcü Geng, Çin'in Covid-19 salgınının patlak vermesinden bu yana, daima uluslararası toplumun açık dünya ekonomisinin korunmasından ve küresel tedarik ve endüstri zincirlerinin muhafaza edilmesinden yana tutum sergilediğini hatırlattı.

Geng, "Dış ticareti kısıtlayan hiçbir önlem almadık ve işletmelerin ihracatını düzenli olarak genişletmesini teşvik ediyoruz. Bildiğim kadarıyla şu anda Azerbaycan, Bosna Hersek, Brezilya, Brunei, Çekya, Cibuti, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Japonya, Katar, Meksika, Portekiz, Rusya, Sırbistan, Türkiye, İngiltere gibi ülkelerin alıcıları Çinli işletmelerle alım sözleşmeleri imzaladı. Bu alımlar kapsamında esas olarak test kiti, maske, koruyucu giysi ve gözlük bulunuyor." diye konuştu.

Geng, yabancı ülkelerin alımlarına kolaylık sağlamanın yanı sıra, diğer ülkelerin salgınla mücadele çalışmalarına destek vermek amacıyla Dünya Sağlık Örgütüne koruyucu malzeme gönderdiklerine dikkat çekti.

Sözcü, "Çin'deki sanayi ve ticaret çevrelerinin, salgınla mücadele için uluslararası topluma daha çok malzeme sağlayacağına, üretimlerine yeniden başlayan Çinli işletmelerin de salgınla mücadelede uluslararası iş birliğine güçlü şekilde destek vermeye devam edeceğine inanıyorum. İş birliğinin güçlendirilmesinin ve ticaret duvarlarının kırılmasının uluslararası toplumun ortak çıkarlarına uyduğuna da inanıyorum." dedi.