Çin ve Somali liderlerinden karşılıklı kutlama mesajı

Çin ve Somali liderlerinden karşılıklı kutlama mesajı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Somali Devlet Başkanı Mohamed Abdullahi Mohamed, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 60'ıncı yıl dönümü nedeniyle karşılıklı kutlama mesajı gönderdi.

Xi Jinping kutlama mesajında, Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana geçen süre içinde Çin ve Somali'nin salgınla mücadeleyi el ele yürüttüklerine işaret etti.

Xi, Somali ile ikili ilişkilere büyük önem verdiklerine dikkat çekerek, diplomatik ilişkilerin 60'ıncı yılından doğan fırsatlardan faydalanıp, Çin-Afrika İş Birliği Forumu Beijing Zirvesi ve Çin-Afrika Salgınla Mücadele Özel Zirvesi'nde alınan kararları etkin şekilde hayata geçireceklerini, Kuşak ve Yol çerçevesindeki iş birliğini güçlendireceklerini, böylece iki ülkenin halklarına daha büyük yarar getireceklerini kaydetti.

Mohamed Abdullahi Mohamed mesajında, Somali'nin Çin'in ebediyen dostu olacağını vurgulayarak, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile birlikte iş birliğini yoğunlaştırmaya, dostluğu pekiştirmeye ve iki ülkenin halklarına yarar getirmeye hazır olduklarını belirtti.