Çin ve Rusya liderlerinden karşılıklı yeni yıl mesajı

Çin ve Rusya liderlerinden karşılıklı yeni yıl mesajı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni yıl nedeniyle karşılıklı tebrik mesajı gönderdi.

Xi Jinping mesajında, Çin hükümeti ile Çin halkı adına Putin'e ve Rus halkına iyi dileklerde bulundu. Xi, geride bırakılan olağanüstü yılda Çin ve Rusya halklarının el ele vererek, Covid-19'la birlikte mücadele ettiğini ve iyi komşuluk ile dostluk ilişkilerinde yeni bir sayfa açtığını kaydetti.

İki tarafın bilimsel ve teknolojik inovasyon yılını başlattığını hatırlatan Xi, mesajına şöyle devam etti:

"Bu yıl, salgını önleme ve kontrol etmenin normalleştiği bir durumda Çin-Rusya ekonomik ve ticari iş birliği istikrarlı şekilde gelişmeyi sürdürdü. Kuşak ve Yol inşasının Avrasya Ekonomik Birliği'yle entegre edilmesinde yeni sonuçlar elde edildi. İki ülke faşizme karşı zaferin 75. yıl dönümünü birlikte kutladı. Bu yıl sizinle birçok defa telefon görüşmesi yaptık ve video konferans yoluyla düzenlenen bir dizi çok taraflı zirveye katıldık. İkili ilişkiler ile önemli uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde derin fikir alışverişinde bulunduk, yeni ve önemli fikir birliklerine imza attık.

2021 yılı ikili ilişkiler açısından özel anlam taşıyor. İki tarafın 'Çin-Rusya İyi Komşuluk ve Dostluk İş Birliği Anlaşması'nın 20. yıl dönümü kutlamaları kapsamında, yeni dönemde ikili ilişkilerin gelişimi açısından vizyon belirlenecek ve yeni içerikler oluşturulacak.

Şahsınızla yakın teması sürdürerek, iki tarafın kapsamlı stratejik iş birliğini ve her alanı kapsayan somut iş birliğini derinleştirmesine yön vermeye, iki ülke halklarına daha büyük mutluluk yaratmaya ve çalkantılı dünyaya daha fazla olumlu enerji vermeye hazırım."

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise mesajında, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ve Çin halkının yeni yıllını kutladı.

Putin, geride bırakılan 2020 yılında, Rusya-Çin kapsamlı stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkisinde hızlı gelişimin muhafaza edildiğini belirtti. Bu yıl iki hükümet ve yasama kuruluşları ile çeşitli birimler arasında sıkı iletişimin sürdürüldüğünü vurgulayan Putin, 2020'de ayrıca ekonomik ve ticari iş birliğinin yüksek seviyelerde yürütüldüğünü anımsattı.

İki ülkenin uluslararası ve bölgesel sorunların çözümünde sıkı iş birliği yaparak, Birleşmiş Milletler (BM), Shanghai İş Birliği Örgütü ile BRICS çerçevesindeki iş birliğini güçlendirdiğine de dikkat çeken Putin, önümüzdeki yıl Rusya-Çin İyi Komşuluk ve Dostluk İş Birliği Anlaşması'nın 20. yıl dönümünün kutlanacağını ve tarafların el ele vererek ikili ilişkilerde yeni gelişmeler kaydedilmesi için çalışacağını sözlerine ekledi.

Öte yandan, Çin Başbakanı Li Keqiang ve Rusya Başbakanı Mihail Mişustin de karşılıklı yeni mesajı gönderdi.