Çin ve Rusya liderleri telefonda görüştü

Çin ve Rusya liderleri telefonda görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İki lider, görüşmede yeni yıl nedeniyle karşılıklı tebriklerini iletti.

Xi Jinping, görüşmede, Çin ve Rusya'nın Covid-19 salgınıyla küresel mücadeledeki iş birliğine öncülük ettikleri gibi, Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile Avrasya Ekonomik Birliği arasındaki kenetlenmeyi pürüzsüz şekilde ilerlettiğini, Dünyanın Faşizme Karşı Zaferi'ni ve Birleşmiş Milletler'in (BM) 75'inci kuruluş yıl dönümünü birlikte kutladığını kaydetti.

Xi, G20, Shanghai İş Birliği Örgütü ve BRICS gibi çok taraflı çerçevelerde öncü rol oynayan iki ülkenin, küresel adaletin koruyucusu olduklarını ve çok taraflılığı etkin şekilde hayata geçirdiğini belirtti.

Önümüzdeki yılın Çin-Rusya İyi Komşuluk ve Dostluk İş Birliği Antlaşması'nın 20'nci yıl dönümü olduğuna dikkat çeken Xi Jinping, iki ülkenin bu vesileyle ikili iş birliğini yeni bir düzeye taşıyacağını ifade etti.

Çin'in yeni kalkınma modelinin ikili iş birliğine de dev fırsatlar getireceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Xi, tarafların, kalkınma stratejileri arasındaki kenetlenmeyi sağlamlaştırmanın ve iş birliğinin dinamizmini artırmanın yanı sıra, Çin-Rusya Bilim ve Teknoloji İnovasyon Yılı etkinliklerini en iyi şekilde düzenlemesi, bilim ve teknoloji ile sanayi çevreleri arasındaki çok yönlü iş birliğini yoğunlaştırması, böylece iki ülkenin yüksek nitelikli kalkınmasına güç katmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Xi Jinping, Çin ve Rusya arasındaki iş birliğinin, iki tarafın ilişkilerini manipüle etmeye kalkışan herhangi bir komployu engelleyeceğini ve küresel adaletin korunması için güçlü bir kalkan oluşturacağını söyledi.

Xi, Çin'in Rusya ile yeni dönemde kapsamlı stratejik ortaklığını geliştirmeye, yeni tip uluslararası ilişkiler ve insanlık için ortak kader topluluğu oluşturulması yolunda daha büyük katkı sağlamaya hazır olduğunu ifade etti.

Vladimir Putin ise görüşmede, Rusya'nın Çin ile her iki ülkenin temel çıkarlarını ilgilendiren konularda karşılıklı desteği sürdürmeye, küresel meselelerdeki stratejik koordinasyon ve iş birliğini yoğunlaştırmaya ve böylece küresel stratejik istikrarın korunmasına katkı sağlamaya hazır olduğunu kaydetti.

İki lider, ayrıca farklı kanallardan düzenli olarak koordinasyon sağlanması konusunda da mutabık kaldı.