Çin ve Rusya dışişleri bakanları görüştü

Çin ve Rusya dışişleri bakanları görüştü

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Japonya'nın Nagoya kentinde düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı esnasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile dün bir araya geldi.

Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in BRICS Liderler Zirvesi'nde yaptıkları görüşmenin karşılıklı güven ve dostluğu derinleştirdiği gibi, ilişkilerin geleceğinin yönünü çizdiğini belirtti.

2019'un Çin ile Rusya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 70. yılı olduğuna işaret eden Wang Yi, iki ülkenin ortak çabalarıyla iş birliğinin hızla geliştiğini, yerel düzeydeki iş birliğinin seviyesinin de büyük ölçüde arttığını söyledi.

Wang Yi, 2020 yılında ilişkilerin içeriğinin zenginleştirilmesi için üst düzey ziyaretlerin en iyi şekilde planlanacağını, İkinci Dünya Savaşı'nın bitişinin 75. yıl dönümünün kutlanacağını ve Çin-Rusya Bilimsel ve Teknolojik İnovasyon Yılı'nın düzenleneceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Wang, görüşmede tek taraflılığın ve belirsizliklerin arttığı uluslararası ortamda Çin ile Rusya'nın çok taraflılığı ve uluslararası istikrarı koruma hususunda hemfikir olduğunun altını çizdi. Çin ile Rusya'nın BRICS dâhil olmak üzere çok taraflı mekanizmalar çerçevesindeki koordinasyonu artırdığını belirten Wang, iki ülkenin çok taraflılığı ve çok taraflı ticaret sistemini güçlü bir şekilde koruduğunu, küresel barış ve istikrara büyük katkılar yaptığını dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise ülkesi ile Çin arasında çok samimi ilişkiler bulunduğuna dikkat çekerek, iki ülkenin hem ikili düzeyde hem de G20 ve BRICS gibi mekanizmaların çatısı altında verimli bir iş birliği gerçekleştirdiğini ifade etti.

Rusya'nın Çin'le üst düzeydeki yakın iletişimi sürdürmeye ve her alandaki iş birliğini güçlendirmeye devam edeceğini belirten Lavrov, uluslararası ilişkilerde eşitlik, adalet ve kazan-kazan ilkeleri temelinde Çin'le başlıca stratejik meseleler üzerindeki iletişim ve iş birliğini derinleştireceklerini kaydetti.

İki bakan, görüşmede ayrıca Kore Yarımadası'ndaki son durum dâhil olmak üzere uluslararası ve bölgesel sorunları da ele aldı.