Çin ve Peru liderlerinden karşılıklı mesaj

Çin ve Peru liderlerinden karşılıklı mesaj

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Peru Devlet Başkanı Martin Vizcarra karşılıklı mesaj göndererek, iki ülke arasında Covid-19 salgınıyla iş birliği yapılması konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Peru'nun talebi üzerine Çin'in Peru'ya sağlık uzmanlarından oluşan bir ekip gönderdiğini hatırlatan Xi mesajında, "Sizinle birlikte, iki taraf arasında salgınla mücadele dâhil çeşitli alanları kapsayan somut iş birliğini güçlendirmek, kamu sağlığı güvenliğini korumak, ekonomiyi normalleştirmek ve önümüzdeki yıl ikili diplomatik ilişki kuruluşunun 50. yıl dönümünü somut sonuçlarla kutlamak için çaba harcayacağım." ifadesini kullandı.

Martin Vizcarra ise, ülkesine sağlık uzmanı ekibi gönderdiği, salgınla mücadelede elzem malzemeler sağladığı ve bu ürünlerin satın alımıyla ilgili kolaylık sağladığı için Çin'e teşekkür etti.

Peru'nun Çin'le kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerine büyük önem verdiğini yineleyen Vizcarra, "İki ülke halklarının iş birliği yoluyla salgınla mücadelede nihayetinde zafer kazanacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.