Çin ve Pakistan dışişleri bakanları görüştü

Çin ve Pakistan dışişleri bakanları görüştü

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Moskova'da düzenlenen Shanghai İş Birliği Örgütü Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında Pakistanlı mevkidaşı Shah Mehmood Qureshi ile bir araya geldi.

Görüşmede, Çin'in, Pakistan'a salgını tamamen yenene kadar destek sağlamaya devam edeceğini vurgulayan Wang Yi, gerçeklerin, salgının Çin ve Pakistan'ın birlikte ilerlemesini durduramadığını kanıtladığına işaret etti.

Bakan Wang, Çin'in, başta tarımsal iş birliği dâhil olmak üzere Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun inşasını ilerletmek için çaba göstereceğini belirtti.

Önümüzdeki yıl Çin ile Pakistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 70. yıl dönümünün kutlanacağını hatırlatan Wang, iki tarafın, ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımak için çalışması gerektiğini söyledi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Qureshi, Pakistan ve Çin'in her zaman birbirlerine güvendiklerine ve destek olduklarına dikkat çekti.

Qureshi, Çin'in yanında daima sağlam şekilde durmaya devam edeceklerinin ve Çin'e yönelik her türlü karalama ile asılsız suçlamalara karşı çıkacaklarının altını çizdi.

Qureshi Pakistan'ın, Ekonomik Koridor inşasını ilerletmek, yoksulluğun azaltılması konusunda deneyim alışverişini güçlendirmek, tarım alanında iş birliğini aktif olarak yürütmek ve iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın tüm koşullarda sürekli gelişimini ilerletmek için Çin ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

İki taraf, Afganistan ve diğer küresel meseleler üzerinde de görüş alışverişinde bulundu.