Çin ve Myanmar yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor

Çin ve Myanmar yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor

Çin ve Myanmar geleneksel dost komşular olarak karşılıklı yarar sağlayan ticaret ve ekonomik ilişkilerini daha ileri taşıyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in cumartesi günü Myanmar'a düzenleyeceği iki günlük ziyaret ile taraflar arasındaki iş birliğinin daha fazla teşvik edilmesi bekleniyor.

Çin ve Myanmar arasında "kazan- kazan" birlikteliğine dayanan ilişki bu zamana kadar iyi bir sınav verdi. Myanmar'ın doğal kaynaklar açısından zengin ancak alt yapı açısından yardıma ihtiyacı olması Çin'i bu ülkenin en büyük ticaret ve yatırım ortağı haline getirdi. 2018 Kasım sonu verilerine göre 415 Çinli işletme Myanmar makamlarından izin almış durumda. Bu işletmelerin tarım, sanayi, altyapı, ulaşım ve enerji gibi alanlardaki büyük deneyimi Myanmar'ın kalkınma taleplerini sağlayacak yeterliliktedir. Nitekim 2019 Ocak ve Eylül ayları arasında Çinli şirketler yüzde 238 artışla 4,77 milyar dolar değerinde yeni projeye imza attı. Bununla birlikte Myanmar'daki Kyaukpyu limanından Çin'in güneybatısındaki Yunan eyaletine giden petrol ve gaz boru hattı 2013'te faaliyete geçmiş ve 2019 kasım sonu itibariyle Myanmar'a 500 milyon dolarlık doğrundan gelir sağlamıştır. Bu arada Çin'in Myanmar'ın sebze, meyve ve pirinç gibi tarım ürünlerde ana dış Pazar olduğu ve ithalatın 100 bin tondan 400 bine tona çıkarıldığı listeye eklenmelidir.

İLİŞKİLER PÜRÜZSÜZ DEĞİL

Taraflar arasındaki mevcut iyi tabloya rağmen 2019'un hiç sorunsuz geçmediği söylemek yanlış olmayacaktır. Örneğin, Myanmar aralık ayı sonunda Çin'e nadir elementlerin bulunduğu toprak ihracatını durdurdu ve ikili ilişkileri etkileyen madencilik operasyonlarının "düzenlenmesini" istedi.

İş birliğini etkileyen sorunların yanlış alanlara çekilmesini engellemek, yanlış anlaşılmaları düzeltmek ve etkili çözüm içim düzenli iletişimin önemi her geçen gün artırıyor. Bu bağlamda, Çin-Myanmar Ekonomik Koridoru, Kuşak ve Yol İnisiyatifi, Çin, Hindistan ve Myanmar'ı birbirine bağlayan ekonomik koridor taraflar arasındaki iş birliği teşvik edecek düzenlemeler arasında yer almaktadır.

BEIJING YEŞİL KALKINMANIN ADRESİ OLDU

Myanmar, 2019 yılının nisan ayında Uluslararası İkinci Kuşak ve Yol Forumu'nda yeşil kalkınma ve Çin-Myanmar Ekonomik Koridoru olmak üzere Beijing yönetimi ile çeşitli iş birliği belgesi imzaladı. Taraflar ayrıca beş yıllık iş birliğinin ana hatlarını içeren mutabakat zaptını da kayıt altına aldı. Çin'deki Yunan eyaletini Myanmar'daki Mandalay ile birleştiren tren yolu Ekonomik Koridoru destekleyen çerçeveler olarak öne çıkmaktadır.

Çin ayrıca, sınırla ilgili konularda Myanmar ve Bangladeş arasında bir anlaşma sağlanması için kolları sıvadı. Bu meselenin hallolması durumunda üç ülke de sadece kendi ekonomik gelişimlerine odaklanabilir.

Hem Çin hem de Myanmar kapsamlı stratejik ortaklıklarına büyük önem vermektedir. Xi'nin ziyareti ile taraflar kazan kazan temelinde iş birliğinin meyvelerini daha fazla toplayacak.

Kaynak: China Daily