Çin ve Myanmar iş birliğinde yeni sayfa açacak

Çin ve Myanmar iş birliğinde yeni sayfa açacak

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2020'deki ilk yurt dışı gezisini Myanmar ziyareti ikili ilişkileri derinleştirecek ve iş birliğini derinleştirecektir. Bu ziyareti önemli kılan bir başka nokta da iki ülkenin bu sene resmi ilişkilerinin 70. yılını kutlamasıdır.

Xi jinping, Myanmar Hükümet Başdanışmanı Aung San Suu Kyi ile 24 Nisan 2019 tarihli görüşmede iki ülkenin derin bir dostluk kurduğunu yineledi. Xi'nin Myanmar ziyareti bu nedenle iki ülkenin ortak gelecek topluluğu kurma çabalarına hizmet edecek.

İLİŞKİNİN KÖKLERİ DERİNDE

Myanmar, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bir yıl sonra, 1950'de Çin ile diplomatik ilişkiler kurmuş ve karşılıklı saygı ile güvene dayalı ikili ilişkiler kurmuştur. 1950'lerde Myanmar, Çin ve Hindistan birlikte uluslararası ilişkilerin bir parçası haline gelen "Barışçıl Bir Arada Yaşamanın 5 ilkesini" önerdiler. 1960'larda Çin ve Myanmar sınır sorunlarının nasıl çözüleceğine dair bir örnek oluşturdu. 2009 yılında Xi, Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak Myanmar'ı ziyaret etti ve bu ziyaretten iki yıl sonra Çin ve Myanmar kapsamlı stratejik iş birliği ortaklığı kurdular.

Son yıllarda, Çin-Myanmar iş birliği, 2.200 kilometrelik bir sınırı paylaşmaları ve uzun bir kültürler arası değişim tarihi olması sayesinde derinleşti. İkili ilişkilere büyük önem veren Çin ve Myanmar, karşılıklı güven ve iş birliğini derinleştirmek için düzenli biçimde yakın temaslarını sürdürdüler.

TİCARET YÜZDE 17,9 ARTTI

2018'de iki ülke Çin-Myanmar Ekonomik Koridoru'nun inşa edilmesi için anlayış birliğini içeren memoranduma imza attı. Aynı yılın kasım ayında Myanmar lideri Suu Kyi, merkezi hükümet ve yerel birimlerin koordinasyonunu sağlamak için kendisinin başında bulunduğu Kuşak ve Yol Rehberlik Komitesi'ni kurdu. Myanmar'ın Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne güçlü desteği aynı zamanda Beijing ve diğer ASEAN ülkeleri arasındaki iş birliğini teşvik eder hale gelmiştir.

İki ülke de ticareti ve yatırımı artırma konusunda büyük bir potansiyele sahip. Çin, Myanmar'ın en büyük ticaret ortağı ve en büyük yabancı sermaye kaynağıdır. Çin Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre, 2019'da Çin-Myanmar ticaret hacmi yıllık yüzde 17,9 artışla 13, 54 milyar dolar oldu. Tüm bu verilere rağmen Myanmar'ın bazı bölgelerindeki istikrarsızlık, toplulukların yerlerinin değiştirilmesi ve çevre koruma için karmaşık tazminat kuralları göz önüne alındığında, Myanmar'da faaliyet gösteren Çinli işletmelerin yatırımlarını ve işlevlerini optimize etmeleri gerekiyor.

MYANMAR'IN EN BÜYÜK TURİST KAYNAĞI

Çin ve Myanmar arasındaki insanlar arası değişim de önemli ölçüde büyüdü. İki ülke arasında haftada 150'den fazla direkt uçuş sayesinde Çin, Myanmar için en büyük yabancı turist kaynağı haline geldi.

Son olarak, Çin'in Myanmar'a yaptığı sivil yardımlar günden güne artıyor. Örneğin, Çin Yoksullukla Mücadele Vakfı Myanmar çocuklarının eğitimi için fon sağlıyor ve Çinli uzmanlar depremden zarar gören yerleri onarmak için Myanmarlı meslektaşlarıyla birlikte çalışıyor.

Çin ve Myanmar'ın ortak çabaları ve sağlam iş birliği sayesinde ikili ilişkiler bölgesel güveni büyük ölçüde artıracak ve bölgede yeni bir sayfa açılacak.

Kaynak: China Daily / Song Qingrun