“Çin ve Japonya dostluk duygularını güçlendirmeli”

“Çin ve Japonya dostluk duygularını güçlendirmeli”

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin ve Japonya'nın karşılıklı güveni pekiştirme yoluyla psikolojik mesafeyi kısaltarak, dostluk duygularını güçlendirmesi gerektiğini belirtti.

Wang Yi dün, Tokyo'da Japon mevkidaşı Motegi Toshimitsu ile birlikte Çin-Japonya Üst Düzey Beşeri ve Kültürel İletişim ve İstişare Mekanizması'nı başlatarak birinci toplantıya başkanlık etti.

Wang toplantıda yaptığı konuşmada, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana iki ülke halklarının tarihten ders alarak, "Japonya ve Çin'in bir daha savaşa girmeyeceği" taahhüdünde bulunduğuna ve zorlukların üstesinden gelerek ikili ilişkilerin gelişimini hızlandırmak için çabaladığına vurgu yaptı.

İki ülke halkları arasındaki iletişim ve etkileşimin son yıllarda sürekli derinleştiğine işaret eden Wang, Çin halkının Japonya'ya karşı daha kapsayıcı ve çok yönlü bir şekilde yaklaştığını kaydetti.

Wang, Japon halkının da objektif bir şekilde Çin'i tanımasını ve tarafların karşılıklı güveni pekiştirme yoluyla psikolojik mesafeyi kısaltarak, dostluk duygularını güçlendirmesini beklediklerini sözlerine ekledi.