Çin ve Japonya bölgesel kalkınmanın önemli isimleri

Çin ve Japonya bölgesel kalkınmanın önemli isimleri

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Japonya Başbakanı Abe Şinzo, başkent Beijing'de bir araya geldi. İkili en son Osaka'daki G20 Zirvesi'nde bir araya gelme fırsatı bulmuştu. Sekizinci Çin-Japonya-Güney Kore liderleri toplantısında tekrar bir araya gelen ikilinin Çin ve Japonya arasında yeni ilişkilerin başlaması için büyük çaba sarf ettikleri görülüyor.

Çin, Japonya'dan Kuşak ve Yol İnisiyatif ile daha fazla ilgilenmesini, 5G ve yapay zekâ gibi teknolojiler üzerinde daha fazla iş birliği yapmaya olumlu bakıyor. Bu ortaklıkların Japonya'ya çok büyük artıları olacaktır.

Cumhurbaşkanı Xi'nin ikili ilişkilerde nasıl bir yol izleyeceğini görmek için nisan ayında düzenleyeceği Tokyo ziyaretini beklemekte fayda var. Bölge kalkınması için Güney Kore-Japonya ve Çin arasında oluşacak iş birliği kritik öneme sahip.

ÇİN VE JAPONYA İLİŞKİLERİ YENİDEN ŞEKİLLENİYOR

Xi ve Abe, Osaka'da yeni çağın ihtiyaçlarına göre Çin-Japonya ilişkileri geliştirme kararı vermişti. Son toplantıda ikili ilişkilere nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda daha geniş ve daha derin bir fikir birliği elde ettikleri söyleniyor. Çin ile Japonya'nın, bazı hassas meseleleri iki taraf arasında imzalanan dört siyasi belge çerçevesinde çözerek, ikili ilişkilerin siyasi zeminini sağlamlaştırması gerektiğini vurgulayan Xi," Kültür, turizm, eğitim, gençlik ve yerel iletişim gibi alanlardaki iş birliğinin yoğunlaştırılması da önemli. İki ülkenin uluslararası bir sorumlu tavır sergileyerek, çok taraflılık ile serbest ticareti savunması, açık bir dünya ekonomisinin inşasını ilerletmesi gerekiyor." dedi.

Abe ise, Çin ziyaretinden önce Uluslararası Çin Medya Kurumu'na verdiği bir röportajda "stratejik fikir birliğini saptamak, doğru bir yönü sürdürmek ve her zaman doğru bir yolda ilerlemek için iki ülke arasındaki ilişkileri teşvik etmek" gerektiğini vurgulamıştı.

Birbiriyle komşu olan Çin, Japonya ve Güney Kore, Asya'da barış ve istikrarın korunmasında önemli sorumluluklar üstleniyor. Üç ülkenin serbest ticaret ve çok taraflılık sistemlerini ortaklaşa korumanın yanı sıra, ortak kazanç gerçekleştirmesi, anlaşmazlıkları çözmesi, bölgedeki ekonomik refaha yeni katkılar yapması ve dünyanın kalkınmasına olumlu enerji vermesi gerekiyor.

Kaynak: China Daily