Çin ve İtalya dışişleri bakanları görüştü

Çin ve İtalya dışişleri bakanları görüştü

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile video konferans yoluyla bir görüşme yaptı.

Wang Yi, görüşmede bu yılın Çin ile İtalya arasındaki diplomatik ilişkilerin 50'nci yıl dönümü olduğuna işaret ederek, ikili ilişkilerin Covid-19 salgınının olumsuz etkilerini geride bırakarak sağlıklı ve istikrarlı şekilde geliştiğini kaydetti.

Çin'in kalkınmasının İtalya'ya ve tüm dünyaya daha büyük fırsatlar getireceğine dikkat çeken Wang, Çin'in İtalya'dan yaptığı ithalatı artırmaya hazır olduğunu söyledi.

Tarafların altyapı, sanayi, bilim, teknoloji ve enerji alanlarındaki iş birliğini güçlendireceğini, dijital ekonomiyi iş birliğinin yeni büyüme noktası hâline getireceğini dile getiren Wang, İtalya'nın Çinli işletmeler için ayrımcılık olmayan, adil ve dışa açık bir ticaret ortamı sağlamasını umduklarını kaydetti.

Wang Yi, Çin ve AB'nin yeşil ve dijital ortaklığın geliştirilmesinde mutabık kaldığına dikkat çekerek, Çin'in AB ile dayanışma ve iş birliğini sağlamlaştırmayı, uluslararası ilişkilerin demokratikleşme sürecini hızlandırmayı arzuladığını belirtti.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio da görüşmede, Çin-AB kapsamlı stratejik ortaklığının geliştirilmesini desteklediklerine işaret ederek, Çin ile AB arasındaki kapsamlı yatırım anlaşmasının mümkün olduğunca erken tarihte imzalanmasını umduklarını söyledi.

Luigi Di Maio, G20 dönem başkanlığını yürüten İtalya'nın, bu vesileyle, çok taraflılık ilkesi doğrultusunda Çin ile uluslararası örgütler çatısı altında koordinasyonu yoğunlaştıracağını ifade etti.

Çin ve İtalya dışişleri bakanları, aynı gün video konferans yoluyla Çin-İtalya Hükümetlerarası Karma Komitesi'nin 10'uncu toplantısına da katıldı.