Çin ve Hindistan ortak kanallara sahip

Çin ve Hindistan ortak kanallara sahip

Hindistan'ın onlarca askerinin mayıs ayından bu yana tartışmalı alanda yol inşasına başlamasından bu yana binlerce Çinli ve Hintli asker üç veya dört farklı bölgede karşı karşıya gelmeye başladı. Çin ve Hindistan sınır hattı boyunca iki taraf da birbirlerine taş atarak daha önce karşılık vermişti.

Çin ve Hindistan arasındaki 3 bin 500 kilometrelik sınır hattının hiçbir zaman doğru bir şekilde hayata geçmemesi ve iki tarafın statüko anlayışının farklılığı geçmişte de gerilimi artırmıştı. Bu nedenle iki ülke "barışın ve huzurun sürdürülmesi" konusunda bir anlaşma imzalayarak yaşanan anlaşmazlıklarda silahların kullanılmayacağına söz verdi. Tarafların zımni olarak anlaşmaya uymasıyla 1962 tarihindeki kısa süreli Çin-Hindistan savaşından bu yana sınır hattında hiçbir zaman kurşun sıkılmadı.

ÜÇÜNCÜ TARAFA İHTİYAÇ YOK

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bu nedenle tansiyonu düşürmek için genel durumu "istikrarlı ve kontrol altında" olarak nitelendirirken, Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anurag Srivastava da "Çin ile sorunları barışçıl yoldan çözme konusunda hemfikiriz. Her iki taraf da gerginliklerin artmasının kimseye faydası olmayacağını biliyor." ifadesini kullandı.

Çin ve Hindistan tarafındaki ortak çözüm anlayışının aksine Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) kimi siyasetçiler ise komşular arasında düşmanlık tohumları ekmeye hevesli gözüküyorlar. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'e sözde "saldırganca eylemleri" nedeniyle parmak sallayarak önüne çıkan fırsatı değerlendirmeye çalışıyor. Benzer şekilde ABD Başkanı Donald Trump da taraflar arasındaki "hararetli sınır anlaşmazlığını" çözmeyi teklif etti.

MİLLİYETÇİ ÇIKIŞLARA DİKKAT

Amerika'dan gelen kışkırtıcı tondaki açıklamaların aksine, Çin ve Hindistan arasındaki genel durum taraflar arasında tesis edilen iletişim kanallarının sayesinde istikrarlı ve kontrol edilebilir durumdadır. İki ülke, üçüncü tarafın katılımına gerek kalmadan istişare yoluyla kendi arasındaki sorunları çözebiliyor.

Çin ve Hindistan'ın en acil ihtiyacı milliyetçi duyguların kontrol altında tutulmasıdır. Washington'dan gelen Çin'e karşı daha sert davranılması teklifi Hindistan'daki kimi siyasetçileri "ulusal gururu savunma" hedefiyle cesaretlendirmiş olabilir. Bu "milliyetçi" çıkışları Hindistan'da akıllı telefonlardan Çin'e ait mobil uygulamaları silmek şeklinde görüyoruz. Buna karışın agresif dış politika temelinde atılacak adımlar iki ülke arasındaki ilişkileri daha karmaşık hale getirecektir.

Kaynak: Global Times