Çin ve Fransa liderleri telefonda görüştü

Çin ve Fransa liderleri telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Fransız mevkidaşı Macron ile bir telefon görüşmesi yaptı. İki lider görüşmede karşılıklı bayram tebriklerini iletti.

Xi, geçen yıl karşılıklı olarak gerçekleştirilen üst düzey ziyaretler sayesinde, ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını, iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların da hayata geçirildiğini belirtti.

2020 yılında sivil amaçlı nükleer enerji, bilim, teknoloji, sanayi ve uzay alanlarında Fransa'yla iş birliğini derinleştirmeye hazır olduklarını kaydeden Xi, 2021 Çin-Fransa Kültür ve Turizm Yılı kapsamındaki etkinliklerin başarıyla düzenlenmesi için Fransa'yla ortak çaba harcayacaklarını ifade etti.

Xi, 2020'de Çin-AB Yatırım Sözleşmesi'nin bir an önce imzalanması, çok taraflılık ve serbest ticaret sisteminin korunması ve iklim değişikliği gibi küresel risklerin giderilmesi konularında Avrupa Birliği (AB) ile iş birliğini güçlendireceklerini sözlerine ekledi.

Bu yıl Çin'i bir daha ziyaret etmek istediğini belirten Macron, iki ülkenin gelecekte ticaret, yatırım ve çevre koruma dâhil pek çok alanda iş birliğini yoğunlaştırmasını arzu ettiklerini kaydetti.

İklim değişikliğiyle mücadele, biyolojik çeşitliliğin korunması ve Dünya Ticaret Örgütü'nde reformun uygulanması gibi küresel meselelerde de Çin'le iş birliğini kuvvetlendirmeye hazır olduklarını kaydeden Macron, Biyolojik Çeşitlilik Anlaşması'na Tarafların 15. Konferansı'nın Çin'de düzenlenmesine destek verdiklerini ifade etti.

5G konusuna da değinen Macron, söz konusu teknolojinin geliştirilmesi hususunda hiçbir ülke veya şirkete ayrımcılık politikası uygulamayacaklarının altını çizdi.

İki lider, İran nükleer sorunu gibi önemli uluslararası konuları da ele aldı.