Çin ve Fransa Dışişleri Bakanları telefonda salgını görüştü

Çin ve Fransa Dışişleri Bakanları telefonda salgını görüştü

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian dün yaptıkları telefon görüşmesinde koronavirüsünden kaynaklı salgın konusunu görüştü.

Le Drian, Fransa hükümeti adına salgının neden olduğu kayıplardan dolayı Çin'e başsağlığı ve hastalara acil şifa dileklerinde bulunduklarını kaydetti.

Çin hükümetinin salgının yayılmasını önleme çalışmaları ile bu yöndeki kararlılığı ve cesaretini takdirle karşıladıklarını dile getiren Le Drian, Fransa'nın Çin'e koronavirüsüyle mücadele için yardım sağlamaya hazır olduğunu ifade etti.

Wang Yi ise, çalışmalarında salgının kontrol altına alınmasına öncelik verdiklerini ve bilimsel yöntemlerle virüsün yayılmasını durdurmaya çalıştıklarını, genel itibarıyla salgının önlenebilir, kontrol edilebilir ve yönetilebilir durumda olduğunu vurguladı.

Çin'de günlük hayatın bir an önce normale dönmesi ve salgının kökünün kazınması için bir dizi önlem alındığını hatırlatan Wang Yi, Çin halkının salgına karşı savaşı kazanmak için yeterli güvene, kabiliyete ve kaynağa sahip olduğuna işaret etti.

Salgının küreselleşme çağında tüm ülkelerin kaderlerinin birbirine bağlı olduğunu hatırlattığını söyleyen Bakan Wang, kamu sağlığı alanındaki uluslararası iş birliğinin küresel yönetişimin önemli bir parçasını oluşturduğunu kaydederek şöyle devam etti:

"Gerek Çin'de daha evvel görülen SARS krizi veya şu günlerde ortaya çıkan yeni koronavirüsü kaynaklı salgın, gerekse Afrika'daki Ebola ve MERS gibi krizlerde Çin, uluslararası salgınla mücadele konusunda sorumluluk üstlenmekten çekinmemiştir. Çin bu hususta açık, şeffaf, bilimsel ve eş güdüm odaklı bir yaklaşımla uluslararası toplumla iş birliğini sürdürmektedir."

Wang Yi, Hubei eyaletinin Wuhan kentindeki yabancıların ve yerel halkın can güvenliği ile sağlığını her zaman ön plana aldıklarını, gerekli önlemleri hayata geçirmeyi sürdüreceklerini sözlerine ekledi.