Çin ve Avrupa ticareti demir yoluna kayıyor

Çin ve Avrupa ticareti demir yoluna kayıyor

Sonunda iyi haberler gelmeye başladı: Yeni tip koronavirüs salgının neden olduğu küresel çaptaki aksaklığa rağmen Doğu ve Batı arasındaki demir yolu trafiği, deniz ve hava taşımacılığının yerini almaya başladı.

Avrupa, Çin ile doğu noktaları arasındaki iki yönlü tren trafiği Kuşak ve Yol İnisiyatifi ya da onunla ilişkili olarak son yıllarda istikrarlı bir şekilde artıyor. Denilebilir ki, bu artış grafiği pandeminin etkisinden uzun sürecektir.

SEFERLER YÜZDE 36 ARTTI

2019 yılında Çin ve Avrupa arasındaki demiryolu taşımacılığı hizmetlerine olan talep zaten bir önceki yıla göre ikiye katlanmıştı. Bu arada deniz yolu ile yük taşıma kapasitesi yarıya inmiş ve hava taşımacılığında da fiyatlar artmıştır. Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin iki ucunda yer alan ülkeler için azalan gelirlerine rağmen ilk çeyrekte büyüme kaydeden demir yoluna geçişten başka bir seçenek bulunmuyor.

Çin Devlet Demir Yolları Grubu, Çin ve Avrupa arasındaki yük taşımacılığı seferlerinin yıllık yüzde 36 artışla bu yılın ilk altı ayında 5 bin 122'ye yükseldiğini ve haziran ayında aylık en yüksek 1.169'luk rekor seviyeye ulaştığını bildirdi. Verilere göre, haziran ayında günlük ortalama demir yolu yük hacmi 10 milyon metrik tonu aştı.

ÇEVRE DOSTU ULAŞIMIN ADRESİ

Demir yolları, salgınla savaşan Avrupa'ya hayati derecek önem taşıyan Çin üretimi tıbbi malzemelerin de hızla ulaşmasında rol oynadı. Avrasya Demir Yolu İttifakı da salgın nedeniyle kısıtlanan hava yolu trafiğine alternatif olarak Çin ile Avrupa arasında posta teslimatı sağlamak için harekete geçti. Çin makamlar demir yolu yük trafiğinin artmasıyla birlikte hizmetleri desteklemek üzere beş şehirde ulaşım merkezlerini desteklemek üzere 30 milyon dolarlık bir kaynak tahsis etti.

Geleneksel deniz yolu taşımacılığına göre daha hızlı, daha verimli ve çevre dostu olan demir yollarının cazibesi giderek güçleniyor. Zira demir yolları deniz yollarından iki kat daha kısa sürede belirlenen noktaya ulaşır ve hava yollarının sadece yarısı kadar maliyetlidir. Demir yolları aynı zamanda uçakların ürettiği karbon emisyonlarının yüzde 50'si kadar doğaya zarar verir.

ALMANYA DA SEFERLERİ İKİYE KATLADI

Sadece Çin değil yeni tip koronavirüsten ciddi bir şekilde etkilenen Avrupa da sefer sayılarını çoğaltmaya devam ediyor. Örneğin Almanya Ekspress'e Çin'e giden seferlerini bu sene ikiye katladı. Yeni tip koronavirüs salgınının sektör üzerine etkisi hakkında konuşan Demir Yolu Çalışma Grubu Başkanı Howard Rosen, demir yollarının kriz anlarında tedarik zincirlerinde oynadığı hayati rolün altını çizdi. Rosen, 2020 yılının demir yolu için hem bir meydan okuma hem de fırsat olacağını sözlerine ekledi.

Günümüzde demir yolu operatörlerinin dörtte üçünden fazlası demir yolunun küresel tedarik zincirindeki rolünün gelecekte daha önemli olacağına inandığını yazarken, 10 kişiden sekizi Avrasya demir yolu yük koridorlarının sürekli geliştirilmesinin artık bir zorunluluk olduğuna inanıyor. Veriler gösteriyor ki, sadece demir yolları kısa teslim süreleriyle ve kabul edilebilir bir maliyetle talepleri karşılayabilir.

Kaynak: China Daily