Çin ve Avrupa basını arasındaki iş birliği güçleniyor

Çin ve Avrupa basını arasındaki iş birliği güçleniyor

2020 Avrupa Medya Ortakları İş Birliği Çevrimiçi Forumu'nda yayımlanan açıklamada, Çin ve Avrupa'dan medya kuruluşlarına kamuyu aydınlatma sorumluluğunu yerine getirme ve uluslararası toplumun pandemiye karşı güç toplamasına destek verme çağrısı yapıldı.

Çin Medya Grubu (CMG) tarafından düzenlenen foruma 16 Avrupa ülkesindeki 25 kuruluştan 28 temsilci katıldı.

CMG Başkanı Shen Haixiong forumda yaptığı konuşmada, "Çin ve Avrupa arasında, çok taraflılığın desteklenerek yerine getirilmesi, küresel salgınla mücadele, dünya ekonomisinin canlanmasının hızlandırılması ve iklim değişikliğine karşı iş birliği yapılması gibi alanlarda geniş uzlaşı ve ortak çıkarlar bulunuyor. İki taraftan medya kuruluşları, diyalog, iletişim ve iş birliğinin daha sıkı, daha derin ve daha somut olacağı bir aşamaya girecek." dedi.

Reuters Haber Ajansı Başkanı Michael Friedenberg da konuşmasında, "Yeni medya ekosisteminde ortaklığın gücünün farkına varmalıyız." ifadelerini kullandı.

Forum esnasında yayımlanan açıklamada, insanlık küresel bir sağlık kriziyle karşı karşıyayken, medyanın somut ve bilimsel olarak kanıtlanmış bilgilerin iletilmesi, tecrübelerin paylaşılması ve yanlış düşüncelerin açıklığa kavuşturulması gibi açılardan kritik ve değerli bir role sahip olduğu belirtildi.

İlgili kuruluşlar, ayrıca Çin'den ve Avrupa'dan basın kuruluşlarının diyalog ve iş birliğini ilerletmesi konusunda mutabık kalırken, taraflar arasındaki medya iş birliğinin geliştirilmesi için Çin-Avrupa Medya Ortaklığı forumunun kurulması önerisinde bulundu.