Çin ve ASEAN'dan bölgesel barışı koruma taahhüdü

Çin ve ASEAN'dan bölgesel barışı koruma taahhüdü

Çin ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) bölgesel barış ve istikrarı koruma çabalarını artırma taahhüdünde bulundu.

11. Çin-ASEAN Gayriresmi Toplantısı dün video konferans yoluyla düzenlendi. Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Savunma Bakanı Wei Fenghe ile ASEAN dönem başkanlığını yürüten Vietnam'ın Savunma Bakanı Ngo Xuan Lich toplantıya eşbaşkanlık etti.

Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, Covid-19'un getirdiği olumsuz etkilere karşı Çin ve ASEAN ülkelerinin birbirlerine daima destek sağladığını, bunun iki taraf arasındaki geleneksel dostluğun bir yansıması olduğunu kaydetti. Bakan Wei, Çin'in ASEAN ülkeleriyle el ele vererek, daha sıkı bir Çin-ASEAN ortak kader topluluğu oluşturacağını vurguladı.

Wei Fenghe, Çin ordusunun ASEAN ülkelerinin ordularıyla gerçekçi iş birliği yapmaya, böylece çeşitli güvenlik riskleriyle meydan okumaları birlikte göğüslemeye hazır olduğunu belirtti.

ASEAN ülkelerinin savunma bakanları, salgını kısa sürede kontrol altına alması ve ekonomisini hızla toparlaması nedeniyle Çin'i tebrik etti.

Savunma bakanları, Güney Çin Denizi'nde istikrarın korunması ve bölgesel barış ve kalkınmanın ilerletilmesi için ortak çaba harcayacaklarını kaydetti.