Çin ve Afrika yoksulluğu azaltmada iş birliğini güçlendirecek

Çin ve Afrika yoksulluğu azaltmada iş birliğini güçlendirecek

Çin-Afrika İş Birliği Forumu - Yoksulluğu Azaltma ve Kalkınma Toplantısı 28-29 Kasım'da Uganda'nın başkenti Kampala'da düzenlendi.

Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni toplantıda yaptığı konuşmada, Afrika kıtasında milyonlarca kişinin yoksulluktan kurtarılması için tarım, sanayileşme, hizmet sektörü ile bilgi ve iletişim teknolojilerinin sürekli geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve BM'nin Afrika Özel Danışmanı Bience Gawanas, Çin'in Çin-Afrika İş Birliği Forumu ve Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde Afrika Birliği'nin altyapı tesislerinin planlanması, bölgesel entegrasyonun derinleştirilmesi, ticaret ve istihdam olanaklarının artırılması, Afrika'da ekonomik büyümenin ilerletilmesi ve yoksulluğun azaltması gibi alanlarda önemli rol oynadığını söyledi.

Çin Devlet Konseyi Yoksul Nüfusa Yardım ve Kalkınma Yönetim Grubu'ndan yetkili Chen Zhigang toplantıda yaptığı konuşmada, Çin-Afrika Yoksulluğu Azaltma ve Kalkınma Toplantısı'nın son 10 yılda eşitlik ve istişareyi sürdürme, fikir birliğini sağlama, dostluğu güçlendirme ve iş birliğini teşvik etme ilkeleri temelinde BM Binyıl Kalkınma Hedefleri ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ni yerine getiren üst düzey bir diyalog platformu haline geldiğini kaydetti.

Çin ile Afrika arasında yoksulluğu azaltma iş birliğini güçlendirmek için Çin-Afrika Yoksulluğu Azaltma ve Kalkınma Toplantısı 2010 yılında ilk kez düzenlendi ve 2015 yılından itibaren Çin-Afrika İş Birliği Forumu çerçevesine dahil edildi.

Çin, Afrika ülkeleri ve uluslararası örgütlerden gelen 150'den fazla temsilci bu yılki toplantıda yoksulluğu azaltma ve gelişme üzerinde fikir alışverişinde bulundu.