Çin ve ABD sıcak savaşı mümkün mü?

Çin ve ABD sıcak savaşı mümkün mü?

Çin Halk Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında sıcak bir savaşın patlak verme ihitmali uluslararası kamuoyunda giderek büyüyen endişesi haline geldi. ABD'nin Güney Çin Denizi'ndeki adalarda bulunan Çin'e ait üsleri etkisiz hale getirebileceği yönünde söylentiler mevcut. Bir grup ise taraflar arasındaki kazara bir askeri bir sürtüşmenin savaşa neden olabileceğini düşünüyor.

Gazeteciler, "bir savaş çıkarsa" ne olacağı konusunda akademisyenlerle röportaj yapıyor. Öyle ki kimi Çinliler WeChat hesapları üzerinden sivil savunmaya dair bilgiler paylaşacak kadar takıntılı hale geldiler.  Buna karşın iyimser bir hesap var: Öngörülebilir bir gelecekte Çin ile ABD arasında bir sıcak savaş yaşanmayacak ve hatta yeni bir Soğuk Savaş olasılığı bile yüksek değil. Sıcak savaş yönündeki haberler tehlikeli olasılıklara dikkat çekmek için yapılıyor.

KORE DENEYİMİ ABD'YE YETER

Trump ve ekibi ülke içinde onay oranını artırmak için Xinjiang ile Hong Kong'dan TikTok ve Huawei'ye kadar Çin ile ilgili konularda umutsuza bir gündem yaratıyor. Bugün kehanet olan şey ABD lideri Trump düğmeye basarsa gerçek olabilir. Buna karşın Çin Halk Kurtuluş Ordusu en kötü senaryolara hazır. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 2012 senesinde orduyu teftiş ettiği zaman her an savaşa hazır olunması yönünde talimat vermişti. Çin ordusunun yaşadığı modernizasyon ülke tarihinin en büyük değişimlerinden birisidir.

ABD eğer savaş gibi bir istediği varsa Çin'e karşı avantaj elde edemeyeceğini bilmelidir. ABD bunu anlamak için 1950 ile 53 arasındaki Kore Savaşı'na göz atabilir. Birleşmiş Milletler (BM) Komutanlığı ile henüz yeni kurulan ve gelişmemiş Çin ordusuna karşı savaş açtı. Bugün Amerika, Kore'de kesin bir savaş kazandığını iddia edemiyor.

İRAN'A MİSİLLEME YAPAMADI

Bugüne gelindiğinde ise Çin ordusu Batı Pasifik'te ABD ordusunu caydıracak güce sahip. Trump halkını manipüle etmek için harika konuşmalar yapıyor olsa da iş ciddiye bindiği zaman tüm bunları düşünecektir. Örneğin İran 2019 yılında ABD'nin İHA'sını düşürdü ve General Kasım Süleymani'nin öldürülmesine yanıt olarak Irak'ta bulunan Amerikan üslerine balistik füze operasyonları düzenlendi. Buna karşın Trump yönetimi misilleme yapamadı.

Sıcak savaş, bağları koparmak demektir. Amerikan halkı Çin malı olmadan bir gün bile geçiremiyor. ABD'deki savaş karşıtı sesler Vietnam Savaşı dönemindekinden bile daha yüksek olduğunda, Trump yine de yeniden seçilebilir mi? Çin ile ABD arasında sıcak bir savaş çıkacağını düşünmesem de bu ikili ilişkilerde bir tersine döneceğine inandığım anlamına gelmiyor. Aksine, ABD Çin'i kontrol altına almaya devam edecek.

ABD'NİN FARKLI ARAÇLARI VAR

ABD'nin son on yılda Rusya'ya nasıl yaptırım uyguladığına bakın. ABD'nin Çin'i bastırmak için daha fazla üst düzey Çinli yetkililere, finans, askeri ve teknoloji sektörüne yaptırım uygulamak gibi bir dizi aracı var. Çinli diplomatlara vize vermeyi durdurabilir ya da daha fazla konsolosluğu da kapatabilir. Amerika halen bu enstrümanları tamamen kullanmadı ve Çin ile sıcak bir savaş hala gerçeklikten çok uzak.

Öte yandan çok sayıda Çinli, ABD'nin yükselen ülkelerini bastırma girişimlerinden son derece endişeli. Bir yandan Çin-ABD ilişkilerinin genel çerçevesini koruyacak karşı önlemlerin nasıl alınacağı üzerinde kafa yorulurken diğer yandan Washington'ın histerik adımlarını engellemek istiyorlar. Sıcak savaş olasılığın iki ülkenin iç yatırımlarına, ekonomik reformlarına, halkın zihniyetine ve sosyal istikrarına zarar veriyor.

Kaynak: Global Times