“Çin ve ABD orduları arasındaki ilişki genel bakımdan istikrarlı”

“Çin ve ABD orduları arasındaki ilişki genel bakımdan istikrarlı”

Çin Savunma Bakanlığından dün yapılan açıklamada, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) orduları arasındaki ilişkinin genel bakımdan istikrarlı şekilde ilerlediği bildirildi.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ren Guoqiang dün Beijing'de, Çin ve ABD orduları arasındaki ilişkiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Ren, "Bu yıl, iki ordu arasında bir dizi temas gerçekleştirildi. İki ordu arasındaki ilişki genel bakımdan istikrarlı durumda. Dikkat edilmesi gereken nokta, ABD'nin son zamanlardaki bir dizi yanlış girişiminin karşılıklı stratejik güvene zarar vermesi ve iki ordu arasındaki ilişkinin gelişme ortamını bozmuş olması. Çin buna kararlılıkla karşı çıkıyor." diye konuştu.

Çin ve ABD orduları arasındaki ilişkinin genel bakımdan istikrarlı şekilde ilerlediğini aktaran Ren, iki ordu arasında fikir ayrılığından daha fazla fikir birliği bulunduğunu ve iş birliğinin de sürtüşmeden fazla olduğunu söyledi.

İş birliğinin Çin ve ABD'nin tek doğru tercihi olduğuna işaret eden Sözcü, "ABD'nin Çin'le aynı hedefe doğru ilerleyerek, zıtlaşmama, karşılıklı saygı ve iş birliğine dayalı ortak kazanç ilkeleri temelinde stratejik temasları güçlendirmesini, iş birliğini derinleştirmesini, fikir ayrılıklarını uygun şekilde kontrol etmesini ve iki ordu arasındaki ilişkileri ikili ilişkiye istikrar katabilecek önemli bir faktör olarak inşa etmesini bekliyoruz." dedi.