Çin ve ABD iklim değişikliği için iş birliğine gitmeli

Çin ve ABD iklim değişikliği için iş birliğine gitmeli

Küresel bir sorun haline gelen iklim değişikliğine karşı büyük önlemler alınıyor. Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) son raporlarına göre Çin'in iklim değişikliği konusunda büyük çabalar sarf ettiği kaydedildi. Global Times editörü Li Qingqing konuyu köşesine taşıdı. Sizler için alıntılıyoruz:

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi Enformasyon Bürosu geçen hafta çarşamba günü "Çin'in İklim Değişikliği ile İlgili Politikaları ve Eylemleri (2019)" başlıklı bir yıllık rapor yayınladı. Raporda, Çin'in sera gazı salınımlarında önemli bir düşüş elde ettiği belirtiliyor.

Salı günü Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), sera gazı emisyonlarının son on yılda artmaya devam ettiğini söyleyerek 2019 tarihli Emisyon Açığı Raporunu yayınladı. Raporda, "2014'ten 2016'ya kadar küresel ölçekte sera gazı salınımlarının artmasına rağmen, Çin bu alanda büyük ölçüde gelişmeler sağlayarak, sera gazı salınımlarını en düşük seviyeye düşürmüştür." ifadelerine yer verildi.

ÇİN'DE SIFIR EMİSYON HEDEFİNE BAŞARI İLE İLERLİYOR

Çin'in kömür gücü talebindeki son toparlanmaya rağmen, sıkı standartlara sahip temiz bir enerji tedarik sistemine bağlı kalınmıştır. Çin net sıfır emisyon hedefine doğru ilerliyor, ancak bunun aşamalı olarak gerçekleştirilmesi gerekecek.

Çin büyük bir güç olarak büyük sorumluluklar alarak aktif olarak iklim değişikliğine karşı mücadele veriyor. Çin Başbakanı Li Keqiang, 2014'te çevre kirliliğine "savaş" ilan ettiğinden beri, Çin endüstriyel verimliliğini ve yenilenebilir enerji yatırımlarını artırıyor. Ayrıca Çin, Paris Anlaşması kapsamındaki vaatlerini yerine getiriyor. Bunların hepsi alkışlanması gereken olağanüstü başarılar.

"RÜYALAR VE YEL DEĞİRMELERİNE HARCAYAK PARAMIZ YOK"

Tüm bu gelişmelerin arasında dikkat çeken bir diğer detay ise, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) hiçbir yükümlülüğünü yerine getirmemesi oldu. UNEP raporuna göre, 2018'de ABD de kişi başına düşen sera gazı emisyonu hâlâ küresel ortalamanın oldukça üzerinde. Kasım ayı başlarında, ABD Başkanı Donald Trump, Paris Anlaşması'ndan geri çekildiklerini açıkladı. Trump, ağustos ayında düzenlenen G7 zirvesinde iklim değişikliği oturumuna katılmayarak, "rüyalar" ve "yel değirmenleri" için ABD'nin "muazzam servetini" harcamayacağını söyledi.

ABD KISA VADELİ DÜŞÜNÜYOR

Fakat bu "muazzam servet" ABD'nin dünyadaki aşırı hava ve doğal afetlerden kaçmasına yardımcı olabilir mi? Hayır. Geçen yıl ocak ayında aşırı soğuk hava ABD'de onlarca ölüme neden oldu. Temmuz ayında, milyonlarca Amerikalı tehlikeli sıcaklar ve orman yangınlarından etkilendi. Söz konusu olaylar ülkede elektrik kesintilerine neden oldu. İklim değişikliği aynı zamanda ABD ekonomisine de zarar veriyor. Trump yönetimi hâlâ bu konuda hiçbir şey yapmayacak mı? ABD kısa vadeli çıkarlarından başka bir şey düşünmezse, kendi geleceğini ile birlikte dünyayı da tehlikeye atacaktır.

Çin-ABD arasındaki ilişkiler ve iş birlikleri, Trump'ın göreve gelmesinden sonra birçok sorunla karşı karşıya kaldı. Ancak iki ülke hâlâ iklim değişikliği ve daha birçok küresel konu üzerinde iş birliği yapma fırsatına sahip. Bu sadece ABD ve Çin halkının iyiliği için değil, insanlığın geleceği içinde önemli.