Çin ve ABD daha geniş diyaloğa girmeli

Çin ve ABD daha geniş diyaloğa girmeli

2020 yılının ilk günleri yaşanırken Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında belirsizlikler çözüme kavuşmuş değil. İki, ülkenin diyalog yolu ile sorunları çözmesi elzem hale gelmiş durumda.

ABD, kapsamlı bir güce sahip ancak bu gücünü Çin üzerinde kullanmayı bir kenara bırakmalı. Çünkü Çin artık ABD'den daha güçlü bir yapıya doğru ilerliyor.

2017 ABD Ulusal Güvenlik Stratejisi ilk kez Çin'i "stratejik rakip" olarak nitelendirdi. O zamandan beri ABD'nin Çin'e yönelik politikası derinden değişti. ABD bir ticaret savaşı, teknoloji savaşı başta olmak üzere Çin'e karşı algı oyunları ve kara propagandalar başlattı.

Buna ek olarak, Çin için elverişsiz olan bu stratejik durum oldukça uzun sürecek. Çin'in ekonomik ölçek bakımından ABD'ye diğer alanlardan daha erken ulaşması veya aşması muhtemeldir. Çin'in gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYİH) on yıl içinde ABD GSYİH'nin önüne geçmesi bekleniyor.

ÇİN-ABD ARASINDA TEKNOLOJİ AÇIĞI GENİŞLİYOR

Çin-ABD arasındaki teknoloji açığı GSYİH açığından çok daha geniştir. ABD'nin askeri güçteki boşlukları, teknolojik boşluklarının bir yansımasıdır. Çin, 5G teknolojisi ve kuantum gibi belirli bilimsel alanlarda atılımlar yaptı. Fakat bu atılımları sürdürmek gibi büyük bir sorumluluğu da üstlenmiş oldu.

Çin'de sadece iki orta boy uçak gemisi bulunurken, ABD'de 11 büyük nükleer motorlu filo gemisi bulunuyor. Bu boşluk kısa sürede daraltılamaz. Çin'in nükleer gücü de ABD'ninkinden çok uzak. Ayrıca, ABD'nin dünya çapında askeri üsleri var. Çin'in ise sadece Cibuti'de bir adet üssü mevcut.

Bununla birlikte, yukarıda belirtilen boşluk ile Çin'in ulusal egemenliğe müdahale şansı hiçbir ülkeye tanınamaz. Geçtiğimiz yıl, ABD Güney Çin Denizi, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ve Hong Kong üzerinden Çin'e baskı kurmaya çalıştı. Çin'in genel stratejik savunması istikrarlı. Çin zorbalar için artık kolay bir hedef değil.     

Çin ABD'nin bu tavrı karşısında kendi egemenliği daima korumaya hazır. İki ülkede karşılıklı saygı çerçevesinde ilişkilerini gözden geçirmeli.

Kaynak: Global Times