Çin Uzay İstasyonu Çekirdek Modülü fırlatma merkezine ulaştı

Çin Uzay İstasyonu Çekirdek Modülü fırlatma merkezine ulaştı

 

Çin İnsanlı Uzay Aracı Projesi Ofisi tarafından dün yapılan açıklamaya göre, Çin Uzay İstasyonu için tasarlanan çekirdek modülün ilk örneği ve yeni nesil insanlı uzay aracının ilk örneği yaklaşık bir hafta süren deniz yolculuğu sonrası Wenchang uzay fırlatma merkezine ulaştırıldı. Bu iki yeni ürün ayrı ayrı Uzun Yürüyüş-5B taşıyıcı roketiyle fırlatma merkezinde yapılacak ortak deneme çalışmasına katılacak ve ilk uçuş misyonunu gerçekleştirecek. Bu Çin uzay istasyonunun yörüngedeki inşasının yakınlarda başlamasını simgeliyor.

Çin Uzay İstasyonu'nun çekirdek modülü "Tianhe" olarak adlandırılıyor. Çin uzay istasyonunun yönetim ve kontrol merkezi konumundaki "Tianhe"nin toplam uzunluğu 16,6 metreyi ve çapı 4,2 metreyi, ağırlığı 22,5 tonu bulurken, 3 astronotun uzun vadeli olarak yörüngede kalmasını destekleyebilir, kabinin iç ve dışındaki bölgede bilimsel ve teknolojik deney yapılmasına destek sağlayabilir.

Yeni nesil insanlı uzay aracının ilk örneği, Çin'in yeryüzüne yakın uzay istasyonu için işlem yapma ve gelecekte insanlı Ay keşfi çalışmalarını yürütme görevini üstlenmesi amacıyla geliştirildi.

Toplam uzunluğu 8,8 metre olan bu örnek aracın ağırlığı 21,6 tonu bulurken, yüksek güvenliğe sahip olmanın yanı sıra birçok alanda görev üstlenme ve modülerite tasarım yapma gibi özellikler taşıyor. Bir dizi önemli teknoloji üzerinde doğrulama yapmak bu test aracın üstlendiği görevlerin başında geliyor.   

Plana göre, Uzun Yürüyüş-5B taşıyıcı roket şubat ayının başlarında Wenchang fırlatma merkezine ulaştırılacak.