Çin: Uzay çalışmalarında diğer ülkelerle iş birliğine hazırız

Çin: Uzay çalışmalarında diğer ülkelerle iş birliğine hazırız

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin'in uzay keşfi, uzayın barışçıl amaçlarla kullanılması ve insanlığın kader ortaklığının oluşturulması konularında diğer ülkelerle iş birliği yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Ay'dan toprak ve kaya örnekleri taşıyan Chang'e-5 keşif aracı bugün yerküreye döndü. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Çin'in Ay keşif misyonunun büyük önem arz ettiğini dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında, Chang'e-5'in 23 günlük uzay yolculuğunun sona erdiğini ve Ay keşif misyonunun başarıyla sonuçlandığını ifade etti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Ay keşif misyonuna katılanları tebrik ettiğini belirten Wang, Çin'in uzay keşfi, uzayın barışçıl amaçlarla kullanılması ve insanlığın kader ortaklığının oluşturulması konularında diğer ülkelerle iş birliği yapmaya da hazır olduğunu bildirdi.

Sözcü Wang, "Ay keşif misyonu, Çin'in uzay keşif alanında attığı önemli bir adım. Misyonumuza verdiği desteklerden ötürü Arjantin, Namibya ve Pakistan dâhil ilgili ülkelere ve ESA'ya müteşekkir olduğumuzu belirtmek isterim." ifadelerini kullandı.