Çin uluslararası toplumu uyardı

Çin uluslararası toplumu uyardı

China Daily / Zheng Guichu

Aralık 2019'da, Wuhan'da olası yeni bir virüs hakkında raporlar ortaya çıkmaya başladığında, o sırada 84 yaşında olan dünyaca ünlü Solunum Hastalıkları Uzmanı Dr. Zhong Nanshan, henüz tanımlanamayan virüse karşı mücadeleye katıldı.

Zhong, insanları Wuhan'a seyahat etmek için uygun zaman olmadığı konusunda uyardı, ancak virüsle mücadele etmek ve hayat kurtarmak için kendi hayatını riske attı. Covid-19'a neden olan yeni koronavirüse karşı mücadeleye büyük katkı sağladı ve kısa süre önce Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Time dergisi tarafından 2020'de kritik bir fark yaratan dünyadaki 100 kişiden biri olarak kabul edildi. Çin'in en prestijli ödülü olan Cumhuriyet Madalyası'nı aldı.

Zhong, Covid-19'a karşı mücadelede pek çok özverili, çoğunlukla tanınmayan kahramanlardan biri. Çin'in dört bir yanından on binlerce sağlık çalışanı Wuhan'daki ön cepheye gitmek için gönüllü oldu ve bu cesur erkekler ile kadınlar sayesinde Çin, virüsün yayılmasını yaklaşık bir ay içinde durdurmayı ve nisana kadar yerel iletim zincirlerini kesmeyi başardı.

ÇİN BAZI ÜLKELERDEN GELEN YANLIŞ SUÇLAMALARLA KARŞI KARŞIYA KALDI

O zamandan beri, enfeksiyonların ara sıra yeniden ortaya çıkmasına ithal vakalar neden oluyor. Virüs hakkında gelişmiş bilgiler, kontrol önlemleri ile halkın katılımıyla yönlendirilen Çin, yerel salgınları nerede ve ne zaman meydana gelirse gelsin kontrol altına almayı başardı.

Sonuç olarak, Çin'de hayat normale döndü. İkinci ve üçüncü çeyreklerdeki güçlü toparlanma nedeniyle, Çin bir kez daha küresel ekonomik iyileşmeye öncülük etti.

Çin, uluslararası toplumu başlangıçta bir salgın tehdidi hakkında bilgilendirdi ve virüsün yayılmasını kontrol altına alma ile enfekte olanları tedavi etme deneyimlerini dünyanın geri kalanıyla paylaştı.

ÇİN ULUSLARARASI TOPLUMU UYARDI

Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) iki kez toplam 50 milyon dolarlık bağışta bulundu ve 32 ülkeye 34 tıp uzmanı ekibi gönderdi. 15 Mart ve 6 Eylül arasında, virüsle daha iyi savaşmalarına yardımcı olmak için 151,5 milyar yüz maskesi, 1,4 milyar kişisel koruyucu ekipman, 230 milyon göz siperi ve 209 bin vantilatör sağladı.

Ancak, ne yazık ki, kolektif bir küresel tepkiye en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda, bazı ülkelerin politikacıları ve medya kuruluşları bir "siyasi virüs" yaymaya başladı.

Pandeminin başlangıcından bu yana Çin, bazı ülkelerden gelen yanlış suçlamalarla karşı karşıya kaldı. En tuhaf suçlamalardan biri, bazı ABD'li politikacılar tarafından virüsün bir Wuhan laboratuvarında geliştirildiğine dair olandı. Ancak ABD istihbarat kurumları bunu ispatlamak için herhangi bir kanıt sunamadı ve bu tür iddialar küresel bilim camiası tarafından çöpe atıldı.

Bu politikacılar ile bazı medya kuruluşları, herhangi bir kanıt olmaksızın Çin'in virüsün dünyanın geri kalanına yayılmasını önleyebileceğini ve önlemesi gerektiğini de iddia etti. Tabii ki, Çin'in bunu yaptığı yönündeki söylemler başarılı olmadı.

ÇİN İLGİLİ BİLGİLERİ MÜMKÜN OLAN EN KISA SÜREDE HIZLA TOPLADI

Wuhan, bilinmeyen nedenlerden dolayı bir zatürre salgını yaşadığı ocak ayında, pek çok soru ve birkaç kesin cevap vardı. Bu boşlukta Çin, ilgili bilgileri mümkün olan en kısa sürede hızla topladı ve analiz etti.

11 milyonluk bir şehri (Wuhan) kapatmak, eşi görülmemiş ve zor bir karardı. Ve bilimsel veriler talep edilir edilmez, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in liderliğinde, her düzeydeki hükümetler kararlı bir şekilde hareket etti. Bu nedenle Çin, virüsün yıkıcı etkileri konusunda dünyayı uyarabildi ve onlara virüsle savaşmaya hazırlanmak için yeterli zaman verebildi.

COVID-19 İNSANLARIN YAŞAMLARININ İÇ İÇE GEÇTİĞİNİ GÖSTERDİ

Bazı ülkeler virüsle savaşmaya hazırlanmak için zamanını boşa harcadı. Hatta bazıları ırksal profil oluşturmaya ve nefret yaymaya başladı. Covid-19, birçok dünya liderinin kabul ettiği gibi, dünyanın dört bir yanındaki insanların yaşamlarının iç içe geçtiğini gösterdi. Bu yüzden hükümetler ve halklar ortak zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalışmak zorunda.

Ancak bazı ülkeler, kaynakları biriktirerek ve aşıları diğer ülkelerle paylaşmayı reddederek "aşı milliyetçiliğine" başvurdu. Bu tek başına hareket etme tavrı geçmişte felaketle sonuçlandı. Günümüzün küreselleşen dünyasında, bencil insanlar, kendi kendilerini soyutlamaları nedeniyle, sadece kendi ekonomik ve salgın toparlanmalarını değil, diğer ülkelerin de yavaşlamasına neden oldu.

Çin, tüm ülkeler ile halkların ortak bir geleceğe sahip bir topluluğun parçası olduğuna ve ortak düşmanlarımızla savaşmak için birleşmeleri gerektiğine inanıyor. Viroloji, immünoloji, halk sağlığı ve ilgili alanlar ortak çaba gerektiriyor, iklim değişikliği de öyle.

Öldürmeyen her şey bizi güçlendirir. Covid-19 insanlığı yenmedi; birleştirdi. İnsanlık hep birlikte virüse üstün gelecek ve daha iyi bir dünya inşa edecek. İleriye bakıp birlikte çalıştığımızda ışığı ve umudu görüyoruz.