Çin: Ulusal Güvenlik Yasası Hong Kong'daki tüm yabancı yatırımcıların meşru haklarını koruyor

Çin: Ulusal Güvenlik Yasası Hong Kong'daki tüm yabancı yatırımcıların meşru haklarını koruyor

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Hong Kong Özel İdari Bölgesi Ulusal Güvenlik Koruma Yasası'nın uygulanmasının tüm ülkelerden yatırımcıların Hong Kong'daki meşru haklarını koruyacağını ifade etti.

Alınan bilgiye göre, Hong Kong'daki ABD Ticaret Odası tarafından yapılan bir açıklamada, derneğin geçen 50 yıldan fazla sürede Hong Kong'un uluslararası ticaret merkezi statüsünün korunmasına büyük katkıda bulunduğu ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi (HKSAR) yönetimiyle arasındaki iş birliğini sürdürerek, Hong Kong'un dünyanın ticaret merkezi olarak inşa edilmesini desteklediği kaydedildi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Odası, Hong Kong'u derneğin küresel ticaret üssü olarak görmeye devam edeceğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün düzenlenen basın toplantısında, Hong Kong'un ana vatana geri dönüşünden bu yana "ana kesime dayanma ve dünyaya bakma" avantajlarını kullandığını ve uluslararası finans, nakliye ve ticaret merkezi olarak dünyanın en serbest, açık, müreffeh ve dinamik bölgelerinden biri olduğunu hatırlattı. Ancak Hong Kong işlerine karışan güçlerin Hong Kong'da yasa dışı eylemlerde bulunduğunu ve Hong Kong sakinlerinin can güvenliğini tehdit ettiğini dile getiren Zhao Lijian, Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası'nın "Bir Ülke İki Sistem" politikasına daha güçlü bir sistem garantisi sağladığını belirtti.

Zhao Lijian, geleceğe bakıldığında Hong Kong'un ana vatanla ve dünyadaki diğer ülkelerle daha yakın bağlar kuracağını ve Amerikan şirketleri dâhil olmak üzere dünyanın dört bir yanından işletmelerin Hong Kong'da faaliyet göstermeye devam etmesini memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.