Çin: Ülkelerin salgınla mücadele çabalarına saygı gösterilmeli

Çin: Ülkelerin salgınla mücadele çabalarına saygı gösterilmeli

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, diğer ülkelerin salgınla mücadele çabalarına karşılıklı anlayış ve saygı temelinde yaklaşılması gerektiğini kaydetti.

Singapur'da bulunan araştırma kuruluşu Blackbox Research kısa bir süre önce, birçok ülkeden insanların kendi ülkelerinin Covid-19 salgınıyla mücadelesinden duydukları memnuniyet üzerine bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonuçları, hükümetlerinin salgınla mücadele performansına en yüksek puan veren kişilerin Çin vatandaşları olduğunu gösterdi.

Araştırmaya katılan Çin vatandaşlarının yüzde 85'i salgından sonra ülkesinin daha güçlü olacağını ifade ederken, bu oran ABD vatandaşlarında yüzde 41 olarak belirlendi.

Hua Chunying günlük basın toplantısında söz konusu sonuçları değerlendirdi.

Sözcü, şu an Covid-19 salgınının dünyada yayılmaya devam ettiğini ve her ülkenin kendi durumuna göre salgınla mücadele tedbirleri aldığını belirtti.

Salgının ortaya çıkmasından sonra Çin hükümeti ve halkının dayanışma içinde en kapsamlı, katı ve ciddi tedbirleri aldığına dikkat çeken Hua, çetin çabalar sonucunda Çin'de salgınla mücadelede önemli stratejik sonuçlar elde edildiğini vurguladı.

Sözcü, Çin'in dünyadaki diğer ülkelerle salgınla ilgili bilgilerini ve deneyimlerini paylaşmayı arttırarak, verimli iş birliği çalışmaları yürütmeye hazır olduğunu söyledi.