“Çin uçağı düşürüldü” yalanını kim dolaşıma soktu?

“Çin uçağı düşürüldü” yalanını kim dolaşıma soktu?

Taiwan Adası'nın, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'na (ÇHKO) ait bir Su-35 tipi savaş uçağını düşürdüğü haberi cuma günü öğlenden sonra dolaşıma sokuldu. İddiaların yayılması karşısında açıklama yayımlayan Taiwan'ın sözde "Savunma Bakanlığı" haberlerin doğru olmadığını belirtti.

Haber ilk olarak "News Line IFE" adındaki Hint medya kurumu tarafından sosyal medya üzerinden paylaşıldı ve diğer kurumlar da bu yalana düşünmeden ortak oldular. Haberin çıkış noktası olan News Line IFE, Twitter'ın iletilerine "sahte olabilir" uyarısı koymasının ardından paylaşımını herhangi bir açıklamadan bulunmadan kaldırdı.

İLK SAHTEKÂRLIKLARI DEĞİL

Hint medyası sosyal medyada dolaşan bir video üzerine yalan haber yayımlayarak Taiwan Boğazı'ndaki durumu olumsuz biçimde etkiledi ve yanlış anlaşılmaları tetikledi. Yaşanan olay Hint medyasının haber ahlakının ve siyasi hırslarının özetini sunuyor.

Hint medyası ve muhabirlerinden bazıları daha önce de Çin Halk Cumhuriyeti'ni hedef alan asılsız haberlere imza attılar. Örneğin, şubat ayında Hindistanlı bir muhabir Wuhan'da halkın balkonlarından yardım için çığlıklar attığını ileri sürdü ancak gerçekte insanlar birbirine destek vermek için sloganlar atıyordu.

Çin ve Hindistan arasında sınır hattında meydana gelen kısa süreli çatışmanın ertesinde de Hint medyası Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun kayıpları hakkında asılsız haberler yaydı. Hint medyası özünde kendini ne derece komik duruma düşürdüğüne bakmaksızın Çin'i karalamak için utanç verici yayınlar yapıyor.

ÇİNCE VE İNGİLİZCE YALANLANDI

Hint medyası, Beijing ve Yeni Delhi arasındaki sınır ihtilafı bağlamında Çin ana karası ile Taiwan Adası arasına kama sokmak ve boğazlardaki durumu kızıştırma hayaline aldandı. Buna karşın yanlış anlaşılmaların nelere yol açabileceğini bilen Taiwan Adası "Savunma Bakanlığı" ise hem Çince hem de İngilizce yayımladığı bilgilendirme metninde "kötü niyetli" olarak tanımladığı haberi kınadı.

Taiwan Boğazı'nda durum oldukça gergin ve istenmeyen bir askeri çatışmanın alevlenme olasılığı bir hayli yüksek. Taiwan Adası, bu tür kışkırtmaların acı verici sonuçlarına katlanamayacağı için söylentileri acilen yalansa da Demokratik İlerici Parti'nin tetikte olmasında fayda var.

BU KURUMLAR DİZGİNLENMELİ

Hindistan medyası Çin'in salgınla mücadele, teknoloji, ekonomi ve diğer alanlardaki başarısı ve ülkeleri ile açılan makas karşısında oldukça karışık bir zihin ve ruh haline sahip. Oysa hem Çin hem de Hindistan büyük ülkelerdir ve medya organlarının da bunun sorumluluğunu taşıması şarttır.

Büyük ülkelerin basın kurumları da büyük vizyonlara sahip olmalıdır. Bunun dışındaki haberler dar ekonomik ya da politik çıkarlardan başka hiçbir şeye hizmet etmez. Ne yazık ki, bahsi geçen medya organları imza attıkları haberler ile takipçilerini istismar, meslek etiğini ise göz ardı ettiler.

Hindistan medyası, Çin-Hindistan ilişkilerinin bozulmasında ve Yeni Delhi'nin diğer komşularla ilişkilerinin kötüleşmesinde önemli bir rol oynadı. Hindistan eğer gerçekten komşuları ile iyi ilişkiler tesis etmek istiyorsa medyasını dizginlemelidir.

Kaynak: Global Times