Çin Ticaret Bakanlığı: ABD, Çinli işletmelere adil yaklaşmalı

Çin Ticaret Bakanlığı: ABD, Çinli işletmelere adil yaklaşmalı

Çin Ticaret Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), Çinli işletmelere kısıtlamalar getiren maddelerin de bulunduğu 2020 savunma bütçesine kararlılıkla karşı çıktıklarını açıkladı.

ABD Kongresi'nin iki kanadı tarafından kısa süre önce onaylanan ve "2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası" olarak bilinen savunma bütçesi, Çinli işletmelerin çıkarına olmayan bazı maddeleri de içeriyor.

Dün düzenlenen olağan basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, ABD'nin yanlış girişimlerini derhal durdurarak ikili işletmelerin ticari iş birliğine elverişli koşullar yaratmasını istediklerini söyledi.

Sözcü Gao, "ABD'li işletmelerin Çin menşeli ürünleri satın almasının önünü kesen ve Çin'e ihracat faaliyetlerine yönelik daha ağır kısıtlamalar getiren bu maddeler, devlet koluyla işletmelerin rutin faaliyetlerine müdahale edilmesinin kötü bir örneğidir. Bunlar Washington tarafından iddia edilen eşitlik, adalet ve serbest ticaret ilkelerine aykırı olduğu gibi uluslararası ticari düzene ve küresel endüstri zincirinin güvenliğine de zarar getirecektir. Washington'u piyasa ilkelerine saygı göstererek siyasi ön yargılarını ve sıfır toplamlı oyun zihniyetini bir kenara bırakmaya, yanlış girişimlerini derhal durdurup iki ülkenin firmaları için uygun bir ticari iş birliği ortamı kurmaya çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Çin hükümetinin, yasa tasarısının uygulanma sürecinde Çinli işletmelere getirebileceği etkileri yakından takip edeceğini belirten Sözcü Gao, Çinli şirketlerin meşru haklarını güvence altına almak için gerekli tüm tedbirleri hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.