Çin teknolojide batı tekelini aşmak istiyor

Çin teknolojide batı tekelini aşmak istiyor

Çin Devlet Konseyi, yakın zamanda entegre devre ve yazılım endüstrileri için uluslararası iş birliğini derinleştirmeyi ve endüstriyel inovasyon kapasitesinin kalitesini artırmayı amaçlayan bir çalışma planı açıkladı.

Getirilecek tedbirler arasında, işletmeler için gelir vergisi muafiyeti ve katma değer vergisi tercihli politikaları dikkat çekiyor.

Çin, dünyanın en büyük çip tüketicisi olmasına rağmen, kendi yarı iletken endüstrisini henüz kurmadı. Sonuç olarak, Batı'nın ekipman ve teknoloji ablukaları nedeniyle uzun zamandır sorunlar yaşıyor.

Bununla birlikte, küreselleşme karşıtı bir dalganın ortaya çıkmasıyla büyük bir meydan okumayla da karşı karşıyadır. Endüstriyel zincirlerin belirli bir ülke tarafından insan kaynaklı olarak bozulması, Çin'in özellikle yarı iletkenler alanında yeni yatırım ihtiyacının altını çiziyor.

UZUN VADELİ PLANLAR

Geçen iki yılda, tedarik zincirlerinin bozulma riski nedeniyle Çin'deki birçok yerel yönetim yarı iletkenler alanına yöneldi. Bununla birlikte, bazı yerel yönetimler sermaye, yetenek ve teknoloji gereksinimlerini karşılamanın zorluğunu hafife almış ve kaynak israfını engellemiştir. Bu tutum, yarı iletken endüstrisinin gelişimi için üst düzey tasarım ve uzun vadeli planlama ihtiyacının altını çiziyor.

Çin'in önündeki en önemli sorun, temel olarak gelişmiş litografi makineleri ve ilgili ekipmanların eksikliği nedeniyle çip üretim gereksinimlerini karşılayamamasıdır. Bu nedenle, Çin'in bunları bağımsız olarak üretmesi ve yarı iletken endüstrisini geliştirmek için gerekli ekipman, malzeme ve yazılım için endüstriyel zinciri düzeltmesi gerekiyor.

5G çağının ortaya çıkmasıyla birlikte nesnelerin interneti, yapay zekâ, bulut bilişim ve diğer teknolojiler, Çin'in yarı iletken endüstrisi için büyük uygulama fırsatları yaratacak şekilde patlayıcı bir büyüme gösterecek. Çin'in yarı iletken endüstrisinin kötü durumu geçicidir. Ülke teknik eşiği aşabilecek ve endüstriyel zincirin entegre üst düzey gelişimini destekleyebilecek duruma gelmek üzere.

Kaynak: China Daily