Çin teknoloji ve yenilikte önemli başarılara imza attı

Çin teknoloji ve yenilikte önemli başarılara imza attı

China Daily

Yıllık Merkezi Ekonomik Çalışma Konferansı (CEWC) Çin'in başkenti Beijing'de 16 Aralık'ta düzenlendi. Her zamanki gibi, CECW, yılın ekonomik kalkınmasını gözden geçirdi ve gelecek yıl için (2021) plan yaptı. Ancak, 2020 yılı en hafif deyimiyle olağanüstü bir yıl oldu, tam şu anda (biz konuşurken) asrın küresel salgını bütün dünyada şiddetle devam ediyor, böylece küresel güç dengesinde bir çağın paradigma değişimi hızlanıyor. Unutmayalım ki bu yıl ayrıca, 1,4 milyar nüfuslu ülkenin, 2021 yılında diğer yüzyıllık amacına doğru seyahatine başlamak amacıyla iki yüzyıllık hedefinden birini başarmak için çabalarını artırdığı bir yıl.

2020 yılı sonuna doğru yaklaşırken, Batılı gelişmiş ülkelerin genelde Covid-19 salgınının yayılmasını kontrol etmek için mücadele ettiğini ve salgının sebep olduğu ekonomik durgunluktan çıkmakta aciz kaldığını görüyoruz. Tam aksine, Çin, ülke çapında sezgisel bir salgın önleme sistemini ve herhangi bir ithal viral enfeksiyonu ya da yerel geri tepmenin ana karaya yayılmasını önlemek için acil durum mekanizması başarılı bir şekilde oluşturdu. Bu nedenle, Çin ana karası, dünyada bu yıl pozitif büyümeyi sağlayacak tek büyük ekonomi olacak.

BU YIL DÜNYADA POZİTİF BÜYÜMEYİ SAĞLAYACAK TEK BÜYÜK EKONOMİ ÇİN

Covid-19 küresel salgını, temel değerlerin yanı sıra hükümet liderliği bakımından farklı sosyal sisteme sahip ülkeler için devasa bir bütünleşme testidir. Şimdiye kadar makul şüphenin ötesinde, Çin karakterli Çin sosyalizminin, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) etkili liderliği ve Çin halkının ulusun genel refahına bağlılığıyla birleştiğinde, en çok önemli olduğu anda üstün nitelikli olduğu gün gibi ortadaydı.

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi, ana karanın yaptığı gibi salgını kontrol altına almada ve ekonomik toparlanmada başarılı olamadı. Aslında, 2020 yılının son çeyreğinde şimdiye kadar salgının dördüncü dalgasından ciddi biçimde etkilendi, ekonomisi yedi çeyrektir şiddetli bir yavaşlama içinde ve durgunluğun eşiğinde bulunuyor.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi ve her türlü meslekten insanlar kendilerine şu soruyu sormalılar: "Hong Kong'u böyle üzücü bir durumda bırakmak için tam olarak ne yanlış gitti?" Bu muazzam başarısızlığın gerçek sebebinin, Hong Kong'daki birçok insanın geçmişte İngiliz yöneticilerinin getirdiği kapitalist sisteme körü körüne inanması olduğuna inanıyorum. Onlar, bütün yerel ikamet edenler için evrensel zorunlu SARS-CoV-2 nükleik eşit testini yaptırmada ana kara örneğini takip etme ve Covid-19 bulaşmalarının izole edilmiş yeniden canlanmalarına rağmen, insanlara salgın sonrası yeni normale alışmalarına yardımda anakarada etkisi kanıtlanmış sağlık kodu sistemini uygulama düşüncesine bile dayanamıyorlar.

GELECEK YIL İÇİN SEKİZ ÖNEMLİ GÖREV

Bunun yanı sıra evrensel olarak zorunlu test ve cep telefonu tabanlı sağlık kodu sistemi gibi önlemler, kapitalist sistemi değiştirmek yerine sadece küresel salgına karşılık vermede Hong Kong'un halk sağlığı sistemini güçlendirmenin araçlarıdır. Eğer Hong Kong toplumu, ekonomik toparlanma tehlike altındayken çok ihtiyaç duyulan sağlık hizmeti sistemini reformunu bile kabul edemezse, Covid-19 salgını kent çapındaki aşılamalara rağmen kontrolsüz biçimde devam ederse 2021 yılında bazı şeyleri tersine çevirme umudu azalır.

Öte yandan, Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi kararını verirse ve mümkün olan en kısa zamanda Covid-19 salgınını etkili biçimde kontrol altına almaya odaklanırsa, Hong Kong büyük olasılıkla sınırlarını ana karaya yeniden açabilecek. Hong Kong ayrıca, temel endüstrilerinin çoğu olmasa bile bazılarının özellikle, ana karadaki benzerleri ve Büyük Körfez Bölgesi'ndeki (GBA) kalkınma fırsatlarıyla iş birliğine ciddi ölçüde bağlı gelişmekte olan teknoloji ve yenilikçi sektörün, hızlı bir şekilde toparlanması için normale yakın personel değişimlerine yeniden başlayacak.

CECW gelecek yıl başarıyla tamamlamak için sekiz önemli görev ortaya koydu. Birincisi, ülkenin stratejik teknoloji yeteneklerini güçlendirmek, ardından endüstriyel zincirleri ve tedarik zincirleri üzerindeki bağımsız kontrolünü geliştirmek olacak. Her ikisi de ulusu bilim ve teknoloji ile güçlendirme ilkesiyle tamamıyla uygundur.

ÇİN TEKNOLOJİ VE YENİLİKTE ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZA ATTI

Bu yıl Çin teknoloji ve yenilikte önemli başarılar sağladı. Örneğin, yerli derin deniz insanlı inceleme denizaltısı Fendouzhe, Pasifik Okyanusu altında 10 bin metreden daha fazla Mariana Çukuru'nun en derin noktasına defalarca inerek, insanlı derin dalışta yeni bir ulusal rekor kırdı. Çin Bilim Akademisi Makine Enstitüsü bilim insanları ses hızının 16 katı hızla uçabilen ya da dünyanın herhangi bir yerine iki saat içinde ulaşarak çığır açan hipersonik motoru başarıyla geliştirdi ve test ettiler.

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi foton tabanlı kuantum bilgisayarı geliştirdi ve bu bilgisayar, teoride, bugün dünyadaki en hızlı konvansiyonel süper bilgisayarın tamamlaması 100 trilyon defa sürecek bozon örneklemesi adlı çok karmaşık bir matematik sorusunu 200 dakikada çözdü. Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu'da, "HL-2M", namı diğer "yapay güneş" olarak adlandırılan yeni nesil nükleer füzyon deney aracı faaliyete geçerek, ilk kez plazma deşarjı üretti ve nükleer füzyon teknolojisinde gelecekteki ileri araştırmaların yolunu açtı.

EKONOMİK ÇALIŞMA KONFERANSI HONG KONG'A GÜVEN VE UMUT VERİYOR

Geçen hafta Çin ay keşfi programının üçüncü aşaması, Chang'e 5 uzay aracının başarılı biçimde Ay'ın el değmemiş bölgesine yumuşak iniş yaparak, 1700 gram ay toprağı örneği toplayıp örnekleri Dünya'ya getirmesinden sonra tamamlandı. Bu diğer bir küresel teknoloji gücü olmaya doğru atılmış önemli bir adımdı. Özellikle, Chang'e 5'e takılan ay toprağı örneği toplama cihazının, Hong Kong Politeknik Üniversitesindeki bilim insanları ve mühendisler ekibi tarafından geliştirilmesi, bir matkap ile kepçeden oluşan örnek toplama cihazının tasarımı ve test edilmesine 10 yıl harcanması kutlamaya değer. Bu, Hong Kong'un araştırmacı yeteneklerinin, 2014 yılındaki "Merkezi İşgal Et" ve geçen yılki "siyah devrim" gibi siyasi kurcalamalara rağmen, ülkenin bilim-teknoloji ilerlemesine katkıda bulunabileceğini kanıtlıyor. Onların profesyonel ve yurtsever dürüstlükleri olağanüstüdür ve gelecek yıllarda Hong Kong'un teknoloji-yenilik gelişimini devam ettirmede uzun bir yol katedecektir.

Çin karakterli Çin sosyalizminin, etkili piyasa ekonomisi ve sorumlu hükümeti birleştirmesi yüzünden ana kara için çalıştığı not edilmelidir. Merkezi hükümetin, piyasa ekonomisinin yasalarına saygıyı kaybetmeden sanayi-üniversite-araştırma akademisi iş birliği yoluyla ulusal stratejik hedeflere ulaşmak için yaşamın her kesiminden insanları ve işletmeleri harekete geçirmesine olanak sağlar. Ülke çapında önemli atılım çabalarına ilaveten, teknoloji-yenilik kalkınmasını desteklemek için deniz aşırı yatırımların yanı sıra yetenekli kimseleri çekmek için dış dünyaya açılmayı da sürdürür. Hong Kong Politeknik Üniversitesi Ar-Ge ekibi, Chang'e 5 projesinin önemli bir parçası oldu ve Hong Kong'un, ülkenin teknoloji-yenilik sisteminde önemli rol oynayabileceğini de kanıtladı.

Kısaca özetlemek gerekirse, yıllık CECW, Hong Kong'un Covid-19'un yayılmasını etkili biçimde durdurabilmesi, ekonomik toparlanmasını hızlıca başlatması ve kendi kalkınmasını ülkenin genel kalkınma stratejisine daha fazla bütünleştirmesi için ana karayla personel değişiminin hızlı biçimde yeniden başlaması amacıyla güvenin ve umudun kaynağı olarak görülebilir.