Çin - Surinam ilişkileri tarihi aşamada

Çin - Surinam ilişkileri tarihi aşamada

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Surinam Devlet Başkanı Desire Bouterse ile başkent Beijing'de görüştü. İki devlet başkanı birlikte Çin ve Surinam arasında stratejik iş birliği ortaklığı kurulduğunu açıkladı.

Xi Jinping, Surinam'ın Yeni Çin'le diplomatik ilişkiler kuran ilk Karayip ülkelerinden biri olduğuna dikkat çekti. 43 yıl önce diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana, iki taraf her zaman birbirini destekledi ve güvendi. Çin-Surinam ilişkileri uzun zamandır Çin-Karayip ilişkilerinin ön saflarında yer aldı.

Çin-Surinam ilişkilerinin gelişimi önemli bir tarihi aşamada bulunuyor. Xi, Çin'in Kuşak ve Yol'un ortak inşası fırsatıyla ikili ilişkileri daha üst düzeye taşımak istediğini söyledi.

Bouterse, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıl dönümünü kutladı ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping öncülüğünde, yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizmin, Çin halkına ve dünyadaki insanlara kesinlikle faydalı olacağına inandığını ifade etti.

Bouterse, Çin'e yaptığı ziyaretin önemli tarihi ve politik değeri olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

"İki ülke arasındaki dostluğun uzun bir geçmişi var, Surinam tarafı Tek Çin politikasına sıkı sıkıya bağlı kalıyor ve Çin'in ulusal birleşmesini destekliyor. Hong Kong işleri tamamen Çin'in iç meselesidir. Çin'in iç meselelerine müdahaleye kesinlikle karşı çıkmaktayız. Çin hükümeti, ülkede, özellikle Xinjiang'da güvenlik ve istikrarı sağlamak için terörle mücadele tedbirleri alma hakkına sahiptir."

Görüşmelerden sonra, iki ülkenin devlet başkanları ortaklaşa Kuşak ve Yol iş birliği anlaşması ve karşılıklı vize muafiyeti anlaşmaları imzaladı.