Çin stratejik adımları ile takdir ediliyor

Çin stratejik adımları ile takdir ediliyor

Xinhua

 "İki Toplantı"nın Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl mayıs ayına ertelenmesinin ardından mart ayı başında normal programına dönmesi, Çin'in politik, ekonomik ve sosyal yaşamının, koronavirüs salgını başarılı biçimde kontrol altına alındıktan sonra normale dönmeye başladığını yeniden teyit ediyor.

Ulusal Halk Kongresi (NPC) Daimi Komitesi'nin cumartesi günü oylamayla aldığı karara göre, en üst düzey yasama organı 13. Ulusal Halk Kongresi dördüncü yıllık toplantısını başkent Beijing'de 5 Mart 2021'de düzenleyecek. Ülkenin en üst düzey siyasi danışma organı Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (CPPCC) 13. Ulusal Komitesi'nin dördüncü toplantısını, 13. CPPCC Ulusal Komitesi'nin Başkanlık Konseyi toplantısında onaylanan taslak karara göre, 4 Mart 2021'de düzenlemesi önerildi. Zamanlamanın uygun olması, Çin'in küresel olarak salgının gölgesinden çıktığı ve normal üretime başlamaya öncülük ettiği gerçeğine denk düştüğünü gösteriyor. Aynı zamanda Çin toplumu salgına karşı yüksek alarm seviyesinde kalmaya devam ediyor ve kamu sağlığını sağlamayı sürdürmek için her türlü önlemi alıyor. "İki Toplantı"ya belirli zaman damgasının eklenmesi, Çin'in şubat ayındaki Bahar Festivali'nde en yoğun seyahat dönemi dâhil olmak üzere gelecek aylarda koronavirüs vakalarındaki muhtemel bir artışı engelleme kararlılığı ve kapasitesini gösteriyor. Dünyanın ikinci büyük ekonomisinin bu tür kararlı bir zaman belirleme hareketi, salgının harap ettiği dünyaya kesinlikle güven verecektir.

"ÇİN EKONOMİSİ BU YIL VE GELECEK YIL ORTALAMA YÜZDE 5 ORANINDA BÜYÜYECEK"

Çin'in bu yıl, dünyada pozitif büyüme kaydedecek tek önemli ekonomi olacağı tahmin ediliyor. Finans ve Ekonomi İşleri Merkez Komitesi yetkilisi Han Wenxiu'ya göre, Çin ekonomisi, bu yıl ve gelecek yıl ortalama yüzde 5 oranında büyüyecek.

Büyüme oranı iyi gibi görünmesine rağmen, Han, ekonomik kalkınmanın içeride ve dışarıdaki belirsizliklerle karşı karşıya olmasının sürmesi nedeniyle gelecek günlerde yeteri kadar iyi olmayabileceğine dikkati çekti. Bizleri, kararlı eylemler ve aralıksız çaba gösterilmesini gerektiren göz korkutucu görevler bekliyor.

ÇİN STRATEJİK ADIMLARI İLE TAKDİR EDİLİYOR

13. Ulusal Halk Kongresi toplantısında, Çin'in kalkınma hedefleri ile reform amaçları, mevcut sosyal ve ekonomik durum konusundaki kapsamlı ve ayrıntılı değerlendirme ile tartışmaların yanı sıra açık bir uzun vadeli kalkınma vizyonuna dayalı olarak belirlenecektir. Kararlar bir kez alındığında, zamanı beklemeden uygulanması garanti edilmelidir.

Çin'in kalkınmasının ve halkın iyiliğinin her alanını kapsayan bu önemli siyasi toplantı için binlerce ulusal milletvekili ve siyasi danışman başkent Beijing'de toplanacaklar. Toplantıda, Ulusal Ekonomik ve Sosyal Kalkınma için 14. Beş Yıllık Plan ile 2035 yılına kadar Uzun Vadeli Amaçlar olmak üzere, bir dizi politikalar ve önlemlerin tartışılması bekleniyor.

Çin uzun zamandır stratejik düşünmek ve uzun bir oyun oynamakla takdir ediliyor. Önümüzdeki yıl, gelecekteki kalkınma için yaygın olarak beklenen sonuçlarıyla "İki Toplantı", gelecekteki risklerin ve güçlüklerin üstesinden gelmek adına tüm ulusu harekete geçirecek ve motive edecektir.