Çin-Singapur Ekonomi ve Ticaret İş Birliği Forumu düzenlendi

Çin-Singapur Ekonomi ve Ticaret İş Birliği Forumu düzenlendi

Çin-Singapur Ekonomi ve Ticaret İş Birliği Forumu dün Singapur'da düzenlendi.

Singapur'daki Çin İşletmeleri Derneği'nin kurulmasının 20. yıl dönümü vesilesiyle dün, Singapur'da "Çin-Singapur Ekonomi ve Ticaret İş Birliği Forumu" düzenlendi. Forumda, iki ülkeden 400'den fazla katılımcı, ekonomik ve ticari iş birliğinin güçlendirilmesi gibi konuları ele aldı.

Çin'in Singapur Büyükelçisi Hong Xiaoyong etkinlikte yaptığı konuşmada, Çin ile Singapur arasındaki ilişkilerde son bir senedir olumlu eğilim sürdüğünü belitti. Hong Xiaoyong, bu süre zarfında üst düzey temasların yoğun şekilde ilerletildiğini ve iki ülke arasında bir dizi önemli fikir birliğine varıldığını anımsattı.

Hong, Singapur'la beraber Kuşak ve Yol çerçevesinde nitelikli yeni iş birliği modelleri oluşturarak, ikili ilişkileri daha yüksek bir seviyeye taşımak için çaba göstermeye hazır olduklarını söyledi.

Singapur İçişleri Bakanlığından Müsteşar Sun Xueling ise, Singapur ile Çin arasında derin ve geniş iş birliği ilişkisi oluşturulduğunu kaydetti. Sun, Çinli işletmelerin Singapur vesilesiyle Güneydoğu Asya piyasasının geniş fırsatlarını yakalamasını umduğunu dile getirdi.

Singapur'daki Çin İşletmeleri Derneği Başkanı Cheng Jun da, Çin ve Singapur işletmeleri arasında doğal iş birliği temeli bulunduğuna işaret ederek, iki tarafın kendi avantajlarından yararlanarak, birlikte üçüncü piyasa geliştirebileceğini vurguladı.

1999 yılında kurulan Singapur'daki Çin İşletmeleri Derneği, finans, nakliye, ticaret, enerji ve mühendislik gibi alanlarında faaliyet gösteren yaklaşık 700 üyeye sahip.