Çin sınavını başarıyla verdi

Çin sınavını başarıyla verdi

Dünya nüfusunun büyük bir bölümü belirsizliklerin ve zorlukların karakterize ettiği bir zamanı yaşadığımız noktasında hemfikir. Ayrı ayrı güçleri ne olursa olsun hiçbir ülke bu zorluklardan muaf değil. Ülkeleri birbirinden ayıran ise karşılaştıkları benzer sorunlara verdikleri yanıtlar.

Çin Halk Cumhuriyeti, ocak ayından bu yana yeni koronavirüs nedeniyle zorlu bir sınav verdi. Salgının aniden bastırmasına karşın Çin hızla organize olarak katı önlemler almakta gecikmedi. Bu hızın en önemli kanıtlarından birisi Wuhan'da inşa edilen hastane ve bölgeye sağlık personelinin kitlesel biçimde sevk edilmesidir.

ÇİN DÜNYAYI BİLGİLENDİRMEKTEN VAZGEÇMEDİ

Geçen süreç Çin'in aldığı önlemler sayesinde sağlık krizini başarıyla yürüttüğünü gösterdi. Elbette yeni tip koronavirüse kontrol altına alınmasında devlet gibi toplum da büyük bir rol oynadı. Güçlü kolektif ruhu ile tanınan Çin toplumu verilen talimatları eksiksiz yerine getirirken hiçbir fedakarlıktan kaçınmadı. Denilebilir ki Çin halkının farkındalığı bireysel düzlemi açarak toplumsal düzeye çıkmıştır.

Sorumlu bir güç olan Çin Halk Cumhuriyeti, karşılaştığı yeni tehdit hakkında da dünyayı bilgilendirdi. Baştan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Avrupa ülkeleri olmak üzere çok sayıda muhatap ile anlık bilgi paylaşımı yapıldı. Bununla da kalmayan Çin virüsün yarattığı tehditlere karşı karantina gibi tedbirlerden öğrendiği deneyimleri uluslararası kamuoyuna aktarmaktan çekinmedi. Buna karşın ne yazık ki, Çin'in dünyanın geri kalanıyla paylaştığı bu deneyim İtalya örneğinde görüldüğü üzere birçok kişi tarafından aynı ruhla paylaşılmadı. Her yeni gün İtalya'da artan ölüm oranlarının arkasında yeteri kadar önlem alınmaması da yatmaktadır.

ÇİN DENEYİMİ GEREKLİ OLACAK

Çin dün de olduğu gibi koronavirüs ile mücadele diğer ülkelere yardım etmeye bugün de hazır. Pademi ile mücadelede maskeler ve tanı kitleri de dahil olmak üzere yüklü miktarda tıbbı yardım hali hazırda çok sayıda ülkeye gönderilmiş durumda. İlerleyen günlerde Çin deneyimi küresel savaştan çok daha fazla gerekli olacaktır.

Yeni tip koronavirüsü büyük ölçüde kontrol altına Çin şimdi vatandaşlarını ve ekonomisini tekrar ayağa kaldırıyor. Bu yılın sonunda sağlıklı bir büyüme oranı en büyük hedeflerden biri olarak belirlenmiştir.

Kaynak: China Daily