Çin: Savunma beyaz kitabı, Japonya'nın karanlık zihniyetini ortaya koydu

Çin: Savunma beyaz kitabı, Japonya'nın karanlık zihniyetini ortaya koydu

Çin, Japonya'nın 2020 yılı Savunma Beyaz Kitabı'nın sözde "Çin tehdidi"ni kışkırttığını, bunun Japonya'nın karanlık zihniyetini ortaya koyduğunu açıkladı.

Japon hükümeti tarafından bugün yayımlanan 2020 Savunma Beyaz Kitabı'nda, Çin'in askeri gücüne dayanarak Doğu Çin Denizi ile Güney Çin Denizi'ndeki güvenlik durumunu "tek taraflı" olarak değiştirmeye, Kuşak ve Yol iş birliği yoluyla askeri üsler elde etmeye ve Covid-19 salgınından siyasi ve ekonomik çıkarlar sağlamaya çalıştığı iddia edildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında konuyu değerlendirdi.

Sözcü Zhao, belgenin Çin'e karşı ön yargı ve yalanlarla dolu olduğuna işaret ederek, Çin'in Japonya nezdinde ciddi girişimde bulunduğunu bildirdi.

Çin'in sorumlu büyük bir devlet olduğuna dikkat çeken sözcü, Çin'in öteden beri barışçı kalkınma yolunda ilerlediğini ve komşu ülkelerine dönük dostça politikalar izlediğini ifade etti.

Zhao, savunma amaçlı bir askeri politika izleyen ve küresel barışın koruyucusu olan Çin'in egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma alanındaki çıkarlarını da kararlılıkla koruyacağını vurguladı.

Çinli sözcü, Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan ders alması, barışçı kalkınma yoluna dair taahhütlerine uyması ve Çin ile aynı yönde ilerleyerek, bölgesel istikrarın korunması için katkı sağlaması gerektiğini ifade etti.