Çin Savunma Bakanlığı: ABD'nin Çin hakkındaki algısı yanlış

Çin Savunma Bakanlığı: ABD'nin Çin hakkındaki algısı yanlış

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, dünya çapında savaşlar çıkaran ABD'nin "Çin tehdidi" iddiasını destekleyen tüm söylemlerinde aslında kendisinden bahsettiğini dile getirdi.

Wu Qian, son yıllarda dünya çapında savaşlar çıkaran, başka ülkelerin egemenliğini ihlal eden, masum sivillerin kitleler halinde ölümüne yol açan, çok sayıda kişiyi yurdundan eden taraf olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), Çin'in askeri tehdit oluşturduğuna dair suçlamasının mesnetsiz olduğunu belirtti.

Sözcü Wu, açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

"2019 yılında, ABD'nin askeri bütçesi 716 milyar doları buldu. Kısa süre önce ABD Kongresi'nin iki kanadı tarafından onaylanan 2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nda bu rakam 738 milyara yükseldi. Kendi savunma bütçesi, dünya ülkelerinin toplam savunma bütçesinin yüzde 40'ını oluştururken, ABD'nin başka ülkeleri hiçbir şekilde suçlamaya hakkı yoktur."

Wu, ABD'nin Çin'in siber saldırılarına maruz kaldığı yönündeki suçlamayı da şöyle değerlendirdi:

"ABD'nin başka ülkelerin siber sistemlerine birçok kez saldırdığı artık sır değil. Edward Snowden olayı hakkında uluslararası topluma henüz bir cevap vermeyen ABD'nin siber güvenlik konusunda başka ülkeleri suçlamaya da hakkı yoktur."

Wu, ABD'nin Uzay Kuvvetleri Komutanlığı'nı kurarak uzayı savaş alanına dönüştürmek istediğini, uzayda barış ve güvenliğe büyük tehdit oluşturduğunu ifade etti.

Uluslararası düzen bakımından tek taraflılık ve ticari korumacılıktan yana olan ABD'nin üzerine düşen uluslararası sorumlulukları üstlenmek istemediğini kaydeden Wu şunları söyledi:

"ABD, son iki yılı aşkın süre içinde Paris İklim Anlaşması, UNESCO, BM İnsan Hakları Konseyi, İran Nükleer Anlaşması ve Orta Menzilli Nükleer Kuvvetleri Anlaşması'ndan çekildi. Bu girişimler, uluslararası toplumun, düzeni bozan tarafın ABD olduğunu görmesini sağlıyor."

Sözcü Wu, ABD'nin Güney Çin Denizi'nde "seyrüsefer serbestisi" bahanesiyle ilgili olarak da "ABD'nin Güney Çin Denizi'ndeki askeri girişimleri ancak 'yayılma serbestisi' olarak adlandırılabilir. Bu girişimler, bölgedeki ülkelerin egemenliğine ve güvenliğine büyük zarar veriyor." diye konuştu.

ABD'nin yanlış hareketlerinin yanlış algılarından kaynaklandığının altını çizen Wu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ABD'nin Çin'e baskı uygulamasının nedeni Çin hakkındaki yanlış algısıdır. Mutlak güvenlik yönündeki aşırıcı talebi, güvenlik kavramının dar bir bakış açısıyla kurulmuş olmasındandır. Uluslararası düzene zarar vermesi de dünya görüşünün sorunlu olmasından kaynaklanıyor."

Sözcü Wu, ABD'nin Çin'le ilgili yanlış algısını düzeltip, iki ülkenin çifte kazanç elde etmesi için ortaklaşa çaba göstermesini arzuladıklarını dile getirdi.