Çin: Salgınla mücadelede nihai zafer kazanma kapasitemiz tam

Çin: Salgınla mücadelede nihai zafer kazanma kapasitemiz tam

Çin, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede nihai zafer kazanmak için tam kapasite ve güvene sahip olduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan edildiğini duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün düzenlenen basın toplantısında Çin hükümetinin bu konudaki tutumu hakkında bilgi verdi.

Sözcü Hua Chunying, salgının meydana gelmesinin ardından, Çin hükümetinin halkın sağlığını koruma konusunda yüksek sorumluluğu üstlenerek, en kapsamlı ve katı tedbirleri aldığını, bu tedbirlerin uluslararası toplumda genel kabul gören standartların çok üstünde bulunduğunu söyledi.

Sözcü, Çin'in salgınla mücadelede nihai zafer kazanmak için tam kapasite ve güvene sahip olduğunu belirtti.

Çinli sözcü, Çin'in öteden beri dışa açık, şeffaf ve sorumlu bir tavırla salgına ilişkin en son bilgileri ve gen dizisini ilgili taraflarla paylaştığına dikkat çekerek Dünya Sağlık Örgütü ve çok sayıda ülkenin bu konuda Çin'i yüksek takdirle değerlendirdiklerini aktardı.

Çin'in Dünya Sağlık Örgütü'yle yakın iş birliği yapmakta olduğuna işaret eden Sözcü Hua, Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus'un da Çin'in salgınla mücadele çalışmalarını övdüğünü ifade etti.

Hua, Çin'in DSÖ ve tüm dünya ülkeleriyle birlikte, küresel ve bölgesel kamu sağlık güvenliğini korumaya hazır olduğunu bildirdi.