Çin salgının kahramanlarına madalya veriyor

Çin salgının kahramanlarına madalya veriyor

"Covid-19 Salgınıyla Mücadele Ulusal Takdir Konferansı" 8 Eylül günü Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Salonu'nda düzenlenecek.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping, madalyaları verecek ve bir konuşma yapacak.

Etkinlik Çin Medya Grubu ve diğer medya organları tarafından canlı yayınlanacak.

Çin'in dünyaca ünlü solunum yolu hastalıkları uzmanı Zhong Nanshan'in ismi daha önce "Cumhuriyet Madalyası" için aday gösterilmişti.

ÇKP Merkez Komitesi, Covid-19 salgınına karşı mücadelede olağanüstü katkılarda bulunan örnek figürleri onurlandırmak için "Cumhuriyet Madalyası" ve ulusal fahri unvanlar verilmesine karar verdi.

Zhong Nanshan Ekim 1936'da doğdu. Çin Komünist Partisi üyesi olan Zhong, Guangzhou Tıp Üniversitesi Hastanesi Ulusal Solunum Hastalıkları Klinik Tıp Araştırma Merkezi Direktörlüğünü yürütüyor.

Zhong Nanshan, salgının başlamasından hemen sonra hiç tereddüt etmeden "kişiden kişiye bulaşma" konusunda uyarılarını gündeme getirdi. Sıkı önleme ve kontrolün önemini vurguladı, tanı ve tedavi planlarının belirlenmesine öncülük etti ve bilimsel araştırmalara olağanüstü katkılarda bulundu.