Çin: Salgının engellenmesi için ciddi planlamalar yapıldı

Çin: Salgının engellenmesi için ciddi planlamalar yapıldı

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin'in Wuhan kentinde görülen yeni tip corona virüsünden kaynaklı salgının önlenmesi için sıkı planların hayata geçirildiği belirtildi.

Çin'in Wuhan kentinde görülen yeni koronavirüsünden kaynaklanan vakalar nedeniyle ölü sayısı 3'e yükseldi. Kentte şu ana kadar toplam 198 vakaya rastlandığı kaydedildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün başkent Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında, ilgili makamların, ilk vakanın belirlenmesinden bu yana virüsün yayılmasının engellenmesi için ciddiyetle ve profesyonelce gerekli tedbirleri aldığını söyledi.

Sözcü, hastaların tedavi edilmesi, hastalarla yakın temasta bulunanların gözlem altında tutulması ve ilgili araştırmaların yürütülmesi için büyük çaba gösterildiğini ifade etti.

Geng, Çinli makamların salgının önlenmesi ve kontrol altına alınması için ülke genelinde gerekli bilgileri paylaştığını da aktardı.

Çin'in aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü'nün yanı sıra ilgili ülkelere, bölgesel teşkilatlara ve Hong Kong, Macao ve Taiwan'daki kurumlara da konuyla ilgili bilgi verdiğini aktaran sözcü, "Farklı ülkelerde de ilişkili vakaların ortaya çıkmasından sonra Çin, tüm taraflarla ikili ve çok taraflı kanallardan yakın iletişimi sürdürmeye ve iş birliğini güçlendirmeye büyük önem vermektedir." ifadesini kullandı.

Farklı ülkelerin de benzer vakalara rastlanması durumunda, ilk olarak resmi kanallardan Çin'i bilgilendirmelerini talep ettiklerini belirten Geng, "Salgının ortaklaşa önlenmesi ve kontrol edilmesi, bölgesel ve küresel sağlık güvenliğinin sağlanması için tüm taraflarla beraber çaba harcamaya hazırız." dedi.

Geng, şu an Wuhan yerel birimlerinin de vatandaşların şehir dışına çıkışlarıyla ilgili tedbirler aldığını sözlerine ekledi.